szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világ legnagyobb okostelefon-gyártója akart lenni a kínai Huawei, és ez majdnem sikerült is neki. 2019-ben azonban lezárták előle az amerikai ellátási láncot és egyéb korlátozási rendelkezéseket hoztak. Újratervezésre került hát sor, amelynek részleteire most derült fény.

Már majdnem valóra váltotta nagy álmát a Huawei, hogy a világ legnagyobb okostelefon-gyártójává váljon, azonban közbeszólt a politika: 2019-ben felkerült az amerikai kereskedelmi minisztérium tiltólistájára, és azóta sem került le onnan. A kínai techóriás ettől kezdve nem fért hozzá az amerikai ellátási lánc termékeihez, és az Androidot sem használhatta. Később ugyan engedélyt kapott a Qualcomm Snapdragon chipek használatára, de ezt az engedélyt később úgy módosították, hogy azok nem működhetnek 5G hálózatokkal.

Kemény feltételek ezek, és a Huaweinek át is kellett alakítania a stratégiáját. Ennek keretében kifejlesztette saját operációs rendszerét, a Harmony OS-t, amely immár több száz millió eszközön fut. (Bár globálisan valamiért évek óta nem merik szabadjára engedni.) Ami pedig hardverfronton történt, arra most derült fény – írja a Reuters.

A Huawei alapítója, Ren Zhengfei február végén technológiai szakértők előtt mondta el, hogy a szankciók miatt 13 ezer alkatrészt kellett kicserélniük belföldi gyártásúakra, és 4000 áramköri lapot kellett újratervezniük. Annak ellenére, hogy az Egyesült Államok korlátozza a Huaweit, a vállalat továbbra is rengeteg pénzt költ kutatásra és fejlesztésre. Tavaly 23,8 milliárd dollár ment kutatásra és fejlesztésre, ráadásul az alapító azt mondta, hogy amint javul a jövedelmezőségük, tovább fogják növelni a kutatás-fejlesztési ráfordításokat.

Zhengfei arról is beszélt, hogy felépítették saját vállalati erőforrás-tervező rendszerüket, a MetaERP-t. Ez majd áprilisban indul, és segíteni fogja az alapvető üzleti funkciók végrehajtását, beleértve a pénzügyeket, az ellátási láncot és a gyártási műveleteket.

Ami pedig napjaink legdivatosabb témáját, a mesterséges intelligenciát illeti, a Huawei állítólag nem tervezi, hogy elindítsa a ChatGPT riválisát, de azért volt egy olyan megjegyzés, hogy nem a Microsoft lesz az egyetlen domináns szereplő ezen a piacon. Az alapító azt mondta, hogy a Huawei arra összpontosít, hogy a „mesterséges intelligencia alapjául szolgáló számításiteljesítmény-platform" legyen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!