szerző:
Tetszett a cikk?

Megnéztük, hogy mit tud a gyakorlatban az IKEA légtisztítója és légminőségérzékelője, amelyek adott esetben könnyen integrálhatók a már meglévő okosotthon rendszerekbe, és akár mobilról is távvezérelhetők.

Az idén nyolcvanadik születésnapját ünneplő IKEA már jó ideje messze nemcsak házilag összeszerelhető bútorok gyártásával és barnamártásos húsgolyók készítésével foglalkozik. Az okosotthon ökoszisztémára egyre nagyobb figyelmet fordító svéd vállalat kínálatából a közelmúltban volt szerencsénk kipróbálni többek közt egy internetes hangszóróként is használható lámpát, és azt is megnéztük, hogy mire képes a cég akár mobilról vagy hangparanccsal is irányítható világítási rendszere. De a cég például falra akasztható képre hasonlító okoshangszórót és mobiltöltőként funkcionáló lámpát is árul.

Most annak jártunk utána, hogy mire képesek a gyakorlatban a levegőminőség javítására képes legújabb készülékei.

László Ferenc

Starkvind

Ez egy okos funkciókkal felvértezett légtisztító, mely a legtöbb riválisától eltérően nem unalmas oszlop/henger formájú, hanem körülbelül olyan, mint egy élére állított lapos dob. A David Wahl által tervezett, fehér és fekete színváltozatokban kapható Starkvindet nem feltétlenül kell eldugni a szoba sarkában, hiszen egy modern otthonban akár a nappali egyedi high-tech díszeként is funkcionálhat.

László Ferenc
László Ferenc

A rejtett fogantyúnak és a nem vészesen nagy, 6 kilogramm alatti tömegnek köszönhetően egyszerűen mozgatható készülék egy az aljába rejtett hálózati adapter, valamint egy 1,5 méteres kábel révén nyeri a működéséhez szükséges energiát.

A pillanatok alatt könnyen összeszerelhető eszköz felső részén található a minimalista kezelőszerv, ezzel öt fokozatban állítható a ventilátor sebessége, de tapasztalataink szerint érdemes inkább az automata módra hagyatkozni. A zajszint 24–53 dB körül alakul, alacsonyabb sebességi fokozatban alig hallható, hogy üzemel a rendszer, így akár aludni is lehet mellette, a magasabb sebesség melletti zaj viszont már zavarhatja a tévézést.

László Ferenc
László Ferenc

A Starkvind magától érzékeli a PM2.5 méretű részecskéket, és a gyártó szerint kiszűri a por és a pollen 99,5 százalékát. Ezt értelemszerűen nem tudtuk egzakt módon lemérni, az viszont tény, hogy egyes riválisok normál HEPA-szűrővel akár 99,97 százalékos hatékonyságot ígérnek.

Alapáron egy részecskeszűrőt kapunk, az opcionális gázszűrővel a formaldehidek és a kellemetlen szagok ellen is fel lehet venni a harcot. Előbbi 5 ezer forintos, a dupla szett körülbelül 8 ezer forintos kiadást jelent, a körülbelül 6 havonta esedékes cserére LED-es jelzőfény figyelmeztet.

László Ferenc
László Ferenc

Az 53x51x19 centiméteres Starkvindet alapvetően 20 négyzetméteres helyiségekbe ajánlják, ennél nagyobb szobák esetén tovább tarthat a levegő megtisztítása, illetve több készülék elhelyezésére lehet szükség. Maximális teljesítmény mellett óránként legfeljebb 270 köbméternyi levegőt lehet megtisztítani.

A légtisztítót egy Tradfri okosotthon rendszerbe pillanatok alatt egyszerűen integrálni tudtuk, innentől kezdve pedig adott volt a lehetőség, hogy a mobilunkról leolvassuk az aktuális levegőminőség szintet, illetve, hogy szabályozzuk a ventilátor sebességét. A készülék nem egyszerűen csak időzíthető, hanem más eszközökkel is összehangolható a működése, sőt az Amazon, Apple és Google digitális asszisztenseknek köszönhetően akár hangparancsokkal is vezérelhető.

Az applikáció a szűrő élettartamával kapcsolatban is informál, valamint segítséget nyújt az amúgy pofonegyszerű szűrőcseréhez.

László Ferenc
László Ferenc

Vindstyrka

A Starkvind nem rendelkezik kijelzővel, viszont a vele egy-egy gombnyomással könnyen összepárosítható Vindstyrka igen. Ez egy okos légminőség-érzékelő, mely kompakt kialakítású, de nem elemről, hanem a külön megvásárolható 900 forintos hálózati adapter, illetve egy USB-A/C kábel révén működik.

A faltól minimum 10 centiméteres távolságra elhelyezendő egység teljesen hangtalan működésű, és tapasztalataink szerint gyorsabban észleli a légminőség változását, mint a Starkvind. Amint a közelében meggyújtottunk egy füstölőt, a gombnyomásra háttérvilágítással szolgáló kijelzőn 4–5-ről szinte azonnal 1000 mikrogramm/köbméter közeli szintre ugrott a légszennyezettségi mutató, melyről többek közt színkódos tájékoztatást is kaptunk.

László Ferenc
László Ferenc

A hőmérséklet és relatív páratartalom értékekkel is szolgáló Vindstyrka az összes illékony szerves vegyületet érzékeli, illetve megjeleníti, hogy stagnál, vagy éppen romlik/javul a levegőminőség. Egyszerre több légtisztító is társítható a szenzorhoz, illetve ez az eszköz is integrálható okosotthon rendszerbe.

A Vindstyrka sajnos nem kompatibilis a 2014-ben debütált Tradfri hubbal, így az igazi smart funkciók használatához be kell szerezni egy újabb és drágább Dirigera központi egységet. Utóbbi 2022-ben jött ki, több szabványt támogat, elvileg gyorsabb és stabilabb működésű, csempés felületű új alkalmazást vonultat fel és visszamenőleg kompatibilis a korábbi Ikea eszközökkel.

László Ferenc
László Ferenc

Konklúzió, árak

A Starkvind egy egyedi dizájnú modern légtisztító, mely önmagában is használható, illetve könnyen integrálható a már meglévő IKEA okosotthon rendszerekbe. Remek társa a Vindstyrka a légminőségérzékelő, mellyel javíthatunk a rendszer hatékonyságán, de a smart funkciók teljeskörű kihasználásához újfajta központi egységet kell vásárolnunk.

Cikkünk írásakor mintegy 50 ezer forintos áron kapható a Starkvind, ami nagyjából a hasonló tudású riválisok árszintje, de az áruház kínálatában ennél jelentősen kisebb és olcsóbb légtisztítók is találhatók, illetve 80 ezer forint ellenében asztal kialakítású változatban is hazavihető a Starkvind.

A Vindstyrka 15 ezer forintba kerül, a Dirigera hubért pedig 25 ezer forintot kell a kasszában hagynunk.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!