szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem hétköznapi módszerrel védi magát egy békafaj, amit most fedeztek fel Pápua Új-Guineán négy másik fajjal egyetemben.

Madárpiszoknak álcázza magát egy Pápua Új-Guineán újonnan felfedezett béka, a tudósok szerint a fehér-sötétbarna mintázattal az apró kétéltű sikerrel tudja megvédeni magát az óceániai ország hegyvidéki erdeiben.

A Föld második legnagyobb szigetének, Új-Guineának a keleti részét és számtalan kisebb szigetet magában foglaló Pápua Új-Guineán öt új békafajt fedeztek fel nemrég – derült ki a Zootaxa tudományos szaklapban megjelent cikkből.

A tanulmány egyik szerzője, az ausztráliai Queensland Múzeum kutatója pénteken elmondta: az öt új kisbéka közül az egyiknél a fiatal példányok színe és mintázata nagyon hasonlít a madárürülékhez, ami feltehetően védőálcát biztosít az állatnak.

Kutatók rájöttek, hogyan válhat csaknem teljesen átlátszóvá egy békafaj alvás közben

A Fleischmann üvegbéka a vörösvérsejtjei „elrejtésével" trükközik, hogy ne essen a ragadozók áldozatává, miközben alszik.

Az új békafajok felfedezése annak eredménye, hogy a tanulmány vezető szerzője, Steve Richards 30 éven keresztül fáradhatatlanul gyűjtögette a békákat, gyakran éjszakákon át várakozott az esőben faüregek mellett, hogy felbukkanjanak ezek az apró kétéltűek.

Elmondása szerint Pápua Új-Guineán kívül a világon nincs még egy olyan sziget, ahol ennyi békafaj élne, és az ott élő fajok többsége nem is található meg máshol.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!