szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A periodikus után a krónikus migréntől szenvedő betegeknek is engedélyezte az atogepant nevű gyógyszer használatát az amerikai gyógyszerészeti hivatal. A készítmény olyan betegeknél is pozitív eredményt mutatott fel, akiknél más gyógyszerek nem voltak hatásosak.

Újabb jó hírt kaptak azok, akik migréntől szenvednek: azt követően, hogy márciusban a Pfizer fejfájás kezelésére kifejlesztett orrspray-je kapott zöld lámpát az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivataltól, most az atogepant nevű, migrén megelőzésére fejlesztett gyógyszer kapott engedélyt a krónikus migrénes betegek kezeléséhez is.

A Qulipta nevű, Abbvie által fejlesztett készítmény egy nemrég végzett, előzetes kutatás szerint a legbonyolultabb esetekben is hatásos lehet – olyanok emberek esetében is, akiknél más kezelések nem működtek. A gyógyszer először még 2021-ben kapta meg az FDA engedélyét, de akkor még csak az epizodikus fejfájás megelőzéséhez, ami átlagosan havi 14, fejfájással töltött napot jelent.

Az atogepant a CGRP (calcitonin gene-related peptide)-gátló, viszonylag új gyógyszerek közé sorolható. Ez a CGRP egy olyan fehérje, ami kulcsszerepet játszik a migrén, és más típusú krónikus fejfájás-típusok kiváltásában és fenntartásában.

Migréntől szenved? Jön a Pfizer által fejlesztett gyorshatású orrspray a fejfájás ellen

Zöld lámpát kapott az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivataltól a Pfizer migrén kezelésére kifejlesztett orrspray-je, ami azoknak jöhet jól, akiknél a szájon át bevehető, hagyományos gyógyszer nem opció. Ráadásul gyorsan, negyedóra alatt hat.

A legújabb vizsgálatok során kimondottan az olyan, epizodikus migréntől szenvedő emberekre fókuszáltak, akiknél más gyógyszerek nem bizonyultak hatékonynak – összegez a Gizmodo.

Körülbelül 300 olyan embert vizsgáltak, akik legalább két, különféle típusú gyógyszert kipróbáltak már. Az alanyok nagyjából fele a maximálisan jóváhagyott dózist, avagy 60 milligrammot kapott az atogepanból, míg a többieknek placebót adtak.

Bár a migrénnel telt napok száma mindkét csoport esetében csökkent, de azok körében, akik atogepant kaptak, havi szinten átlagosan két nappal csökkent a fejfájással töltött napok száma. A vizsgálatok során az is kiderült, hogy a készítmény biztonságos is: a leggyakoribb mellékhatások az émelygés és a székrekedés voltak, de ezek is csak a páciensek 10 százalékát érintették.

A kicsik is nagyon szenvednek: mit lehet tenni a migrén ellen?

Csak újabban kezdik felismerni, hogy már a legfiatalabb korosztály körében is sokak életét képes megkeseríteni a felnőtteket letaglózó súlyos fejfájás, a migrén.

Az eredmények lektorált folyóiratban még nem jelentek meg, ellenben az FDA megadta az engedélyt az atogepantnak az epizodikus és krónikus migrén megelőzésére a 3. fázisú klinikai vizsgálatok pozitív adatai nyomán.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!