szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nápolyi kutatók a kozmikus sugárzás segítségével tárták fel, hogy rengeteg görög sír fekszik a város utcái alatt. Hogy mi van az eddig nem ismert kamrában, az egyelőre rejtély.

A kozmikus sugárzás és a lézerek segítségével egy körülbelül 2500 éves település nyomaira bukkanhattak az olaszországi Istituto Nazionale di Fisica Nucleare, Sezione di Napoli kutatóintézet tudósai. A Science-ben megjelent publikáció szerint az eredeti építményeket a görögök húzták fel, és a rómaiak korában ezen a területen élt keresztény katakombákhoz tartoztak.

A ma Nápoly néven ismert terület eredeti neve Cumae volt, de Kr.e. 650 körül Neapolisnak nevezték át. Egykor több templom, fórum és számos földalatti sír volt az adott területen. Ahogy az Interesting Engineering is megjegyzi: a tudósok már régóta sejtették, hogy görög sírok húzódnak a város utcái alatt, ám eddig nem sikerült erre bizonyítékot találniuk.

„A régészeti kincs egy kis része elérhető, köszönhetően az olyan földalatti építményeknek, mint például a 16. század óta készült víztározók vagy a második világháború alatt épült óvóhelyek” – emelték ki a tudósok.

Fotókon a Halottak Könyve: a 2000 éves, 16 méter hosszú papirusztekercs, amit egy egyiptomi sírban találtak

Az egyiptomi restaurátoroknak sikerült konzerválniuk azt az egyébként jó állapotban megtalált, 16 méter hosszú papirusztekercset, amely az egyiptomi Halottak Könyvének egy példánya.

A tanulmány szerint ezen a helyen található a hipogeum, vagyis a gazdag emberek temetkezési helye, ami a görög hellenisztikus korból (i.e. 6.–3. század) származik, ugyanakkor a későbbi római kor (i.sz. 2-4 század) sírjai is megtalálhatók itt.

Ezek a sírok csaknem 10 méterrel az utcák alatt találhatók, így eddig meglehetősen nehéz volt megtalálni őket. A régészek muográfia segítségével azonosították a temetkezési helyeket, így gyakorlatilag ásni sem kellett hozzá.

Különleges felfedezést tettek egy itáliai romvárosban a régészek, az egyik leleten egy delfinen utazó isten látható

A régészek terrakotta figurákat - egyebek között egy delfinen utazó Erószt - találtak az eredetileg szübariszi görögök által alapított Paestum itáliai romvárosban, a műkincsek új betekintést nyújtanak az ókori város vallási életébe.

A müon egy szubatomi részecske, a világegyetem legalapvetőbb építőköve. A müonok hasonlóak az elektronokhoz, de nehezebbek, és akkor keletkeznek, amikor a kozmikus sugárzás találkozik a légkörben lévő atomokkal. Áthatolnak kemény szerkezeteken, például falakon és sziklákon. A szakemberek ennek segítségével képesek elkészíteni egy adott objektum háromdimenziós képét. A kutatók ilyen technológiát használnak az egyiptomi piramisok feltárásánál is.

Ennek köszönhetően sikerült Nápoly alatt egy rejtett kamrát is feltárniuk, azt azonban nem tudták megmondani, hogy abban pontosan mi lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!