szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több ponton is komoly előrelépés lehet az uniós irányelvjavaslat, amit nemrég fogadtak el az Európai Parlamentben. Ha törvény lesz belőle, az nagyban segítheti a fogyasztói tudatosságot, és határt szabhat a gyártók időnként felelőtlen ígérgetéseinek.

Az Európai Parlament képviselői nemrég 544 igen szavazattal, 18 ellenszavazattal és 17 tartózkodás mellett elfogadták azt az irányelvjavaslatot, amely a zöld átállás kapcsán hivatott növelni a fogyasztói tudatosságot. A cél, hogy a termékekre jobb címkézési rendszert lehessen használni az Európai Unión belül, emellett pedig korlátozzák a termékekkel kapcsolatos félrevezető információk és az üres környezetvédelmi állítások használatát, valamint letörnék a termékek javíthatóságára vonatkozó korlátozásokat is.

Az Európai Parlament szerint a termékek címkéi nemegyszer megalapozatlan állításokat tartalmaznak az adott árucikkek ökológiai hatásáról, ami félrevezeti a fogyasztókat. A parlamenti szavazás nyomán a képviselők azt az álláspontot fogják képviselni az intézményközi egyeztetéseken, hogy csak azok használhassák a zöld jellegre utaló „környezetbarát”, „természetes”, „biológiailag lebomló”, „klímasemleges” vagy más „öko-” hivatkozásokat a címkéken, akik ezeket az állításokat tételesen bizonyítani is tudják.

Miért romlik el pár év alatt minden? Programozott amortizáció, avagy a hiba az ön készülékében van

A kaliforniai Livermore 6. számú tűzoltóságán 120 éve folyamatosan világít az úgynevezett Centennial Light Bulb (Százéves Villanykörte). Egy több mint száz éve, pár dollárért megvásárolt hétköznapi használati tárgy, amin nem fogott ki az idő, mert úgy tervezték, hogy minél tovább működjön.

A jogszabálytervezet szerint a termék címkéin azt is fel kellene tüntetni, hogy mennyibe kerül a termék javíttatása. Emellett a javíthatóság esetleges korlátairól is tájékoztatást kellene adni, ezzel segítve, hogy inkább a tartósabb és a könnyebben javítható termékeket válasszák a vásárlók.

Az Európai Parlament emellett szeretné betiltani az üzemidőre vonatkozó félrevezető állítások használatát, a tervezett elavulást és a termék életciklusát korlátozó tervezési jellemzőket is.

Ha a jogszabálytervezetből törvény lesz, azt is megtiltja a gyártóknak, hogy a harmadik féltől származó alkatrészek használatával ne korlátozzák az adott készülék funkcionalitását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!