szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fitnesz világa egy újabb terület, ahol segíthet a mesterséges intelligencia. Igaz, ehhez szükség van némi találékonyságra is, mint ahogyan azt az alábbi példa is bizonyítja.

Az Insider osztotta meg a történetet, amelynek főszereplője egy seattle-i férfi, Greg Mushen, aki szerette volna formába hozni magát, elsősorban hatéves kislánya miatt. Nem fogadott sok pénzért személyi edzőt, nem is vett méregdrága bérletet, hanem az ingyenesen használható chatbothoz, a ChatGPT-hez fordult. Arra kérte a mesterséges intelligenciát, hogy segítsen neki egy egészségesebb rutin kialakításában, de úgy, hogy közben valóban élvezze is az edzéseket. Hiába lakott ugyanis a férfi egy futóösvény közelében, valójában minden alkalommal gyűlölte a futást, amikor végre rászánta magát az edzésre.

Azért a chatbottal való megfelelő kapcsolattartáshoz szükség volt némi találékonyságra, és persze arra, hogy főhősünk munkájából kifolyólag maga is sok időt töltsön kódolással, és jól ismerje e ChatGPT-t. Az a különleges ötlete támadt, hogy a botot olyan szerepbe helyezte, mint ha az sportpszichológiából és idegtudományból doktorált volna, és arra kérte, hogy dolgozzon ki számára egy olyan edzéstervet, hogy függővé váljon a futástól. Valójában nem is bízott nagyon abban, hogy sikeres lesz az elképzelése.

Némi kísérletezés és többszöri felszólítás után a ChatGPT készített egy olyan tervet, ami életképesnek és alacsony kockázatúnak tűnt. Az egyetlen probléma, az volt, hogy túl egyszerűnek tűnt az edzés. A chatbot a harmadik napig nem is javasolt tényleges futást, és utána is pár napig csak egy kis visszafogott kocogást a járdán. Mushen elmondta, hogy magától épp az ellenkezőjét tette volna ennek. Viszont mikor letette a futócipőjét, sikeresnek érezte magát.

A férfi továbbra is ragaszkodott a tervhez, amely könnyebb volt, mint várta, sok pihenőnappal és olyan futással, amitől cseppet sem érezte magát kimerültnek. „Érdekes hatással volt rám, mert visszatartott, ami miatt jobban szerettem volna csinálni" – mondta. Azt is hozzátette, hogy korábban hajlamos volt a fárasztó gyakorlatok végzésére, amelyek miatt fájdalmat érzett, kimerült, és nem akarta megismételni az edzést.

Ezzel szemben a ChatGPT által biztosított program fokozatosan növelte a munkaterhelést. Mushen most hetente hat futóedzést végez, köztük négy könnyű futást, körülbelül 45 perctől egy óráig. Nemrég intenzívebb edzéseket, például hegyi sprinteket adott hozzá, de rövidebb, körülbelül fél órás edzésekkel. Nem mellesleg remek formába is került, megszabadult 11 kilótól szabadult meg három hónap alatt.

AFP / DPA / NICOLAS MAETERLINCK

„Ez az, amit most már nagyon várok" – mondta. „Hajlamos voltam arra, hogy nagyon keményen edzzek és kiégjek. A tudatomba beégett, hogy ha nincs fájdalom, akkor haszon sincs. De megtanultam, hogy ez nem mindig helyes". Arra is kitért, hogy a ChatGPT-vel végzett kísérlete nem feltétlenül adott olyasmit, amit ne kaphatott volna meg egy edzőtől vagy valamilyen online kutatástól, de a chatbot könnyen hozzáférhető, ingyenes módot kínált céljai elérésére. Időt is meg lehetett spórolni vele, amit nem kellett futással kapcsolatos könyvek olvasásába fektetni. Szóval az ingyenes ChatGPT jó kompromisszumnak bizonyult.

A szakértők azonban arra is figyelmeztetnek, hogy a mesterséges intelligencia néha hamis vagy kontextuson kívüli információkat adhat, ezért fontos, hogy minden, az MI által kínált tanácsot tényszerűen ellenőrizzünk. Mushen úgy járt el, hogy megkérte a ChatGPT-t, hogy hivatkozzon egy kutatásra. Ezután meggyőződött annak valóságtartalmáról, és arról, hogy az általa adott tanács biztonságosnak és ésszerűnek tűnik, és csak azután próbálta ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!