szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Steven Schwartz egy 10 oldalas jogi dokumentumot nyújtott be védence nevében egy New York-i bíróságon. Kiderült, nem létező esetekre hivatkozott az anyagban, amit ráadásul a ChatGPT írt neki.

Az elmúlt hónapokban többször előkerült az a kérdés, hogy a mesterséges intelligenciának milyen szerep juthat a bíróságokon. Egy kolumbiai bíró már bevonta az ítélethozatalba a rendszert. A DoNotPay nevű cég pedig egy amerikai bíróságon szerette volna elérni, hogy egy vádlottat a mesterséges intelligencia védjen, ne ügyvéd – de később a fenyegetések miatt visszavonulót fújt.

Most egy New York-i ügyvéd miatt került elő az MI: a férfi azért kaphat büntetést, mert a ChatGPT-t használta egy ügyénél.

Steven Schwartz, a Levidow, Levidow and Oberman ügyvédi iroda ügyvédje Roberto Matát képviselve, aki kolumbiai Avianca légitársaságot perelte be, azt állítva, hogy megsérült a New York-i John F. Kennedy nemzetközi repülőtérre tartó járaton. A légitársaság azt szerette volna elérni, hogy a szövetségi bíró utasítsa el az ügyet, Scwartz ezért egy 10 oldalas jogi dokumentumot nyújtott be, hogy ennek ellenkezőjéről győzze meg a döntnököt.

A dokumentum az ügy folytatása érdekében több mint fél tucat bírósági határozatot idézett, köztük a „Varghese kontra China Southern Airlines”, a „Martinez kontra Delta Airlines” és a „Miller kontra United Airlines” ügyekben született ítéletet. Ám ezeket hiába kereste a bíró, egyiket sem találta meg. Mint kiderült, ilyen ügyek soha nem is léteztek, ezeket a ChatGPT barkácsolta össze, amikor Schwartz megfogalmaztatta vele a 10 oldalas dokumentumot.

Az ügyvéd szerint a chatbotot csak mint kiegészítő eszközt használta a munkájához, és állítja, nem volt tisztában azzal, hogy a program válaszai hamisak lehetnek.

Az Engadget beszámolójából kiderül, az ügyvéd képernyőképeket is bemutatott munkájáról, melyben az ügyek valódiságáról is érdeklődött. A program azt válaszolta, hogy valós ügyekről van szó, és azt állította, hogy a határozatokat olyan nagy jogi adatbázisokban találta, mint például a Westlaw és a LexisNexis.

Az ügyvéd esetét június 8-án vizsgálhatják majd ki, és valószínűleg komoly büntetésre számíthat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!