szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az utóbbi években megemelkedő tinédzser öngyilkosságokat a közösségi média használattal állítja párhuzamba a tech cégeket perlő amerikai iskolakörzet.

Az Instagram, Facebook, TikTok, Snapchat és Youtube tulajdonosait perelte be a Marylandben található Howard megyei iskolakörzet. Állításuk szerint a közösségi média felületek tudatosan hozzájárulnak az amerikai fiatalok mentális egészségügyi kríziséhez.

A fiatalok körében elkövetett öngyilkosságok valóban megduplázódtak a 12 és 17 éves lányok körében, derül ki egy bostoni kutatásból. Azonban, hogy ebben mekkora szerepet játszik a TikTok és más populáris platformok, nem egyértelműen kimutatható. A Meta biztonsági igazgatója is hárította a vádakat. Elmondása szerint “olyan technológiába fektettünk be, amely megtalálja és eltávolítja az öngyilkossággal, önkárosító vagy étkezési zavarokkal kapcsolatos tartalmat, mielőtt bárki jelentené nekünk”.

Nem ez az egyetlen állami iskola, amely jogi lépéseket tett a közösségi média állítólagos káros funkciói miatt. Többek között Washington, Florida, Kalifornia és Alabama államokban is nyújtottak be hasonló keresetet. Utah és Arkansas pedig már konkrét lépéseket is tett, azért, hogy 18 év alatt ne lehessen szülői beleegyezés nélkül használni a közösségi média oldalakat. A Kongresszus elé is bekerültek olyan biztonsági törvényjavaslatok, amelyek sokkal szigorúbban ellenőriznék és életkorhoz kötnék a közösségi oldalakra való belépést.

Ennek itthon is vannak szorgalmazói, az LMP is betiltaná a TikTokot 18 év alatt. Ezt azonban több polgári jogi aktivista szervezet, mind az USA-ban, mind itthon ellenzi és kritikával illeti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!