szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„Ez igazából nagyon vicces” – még a kutatókat is meglepte, hogy a szarkák és a varjak egyes esetben miből építenek fészket maguknak. Történetesen az ellenük bevetett tüskékből és hálókból, és nem is akármilyen célra.

A városokban gyakran alkalmaznak az épületeken madárvédő fémtüskéket a szárnyasok távol tartására, például, hogy a madarak ne szálljanak az ablakpárkányokra, összepiszkítva azt – és az alatta tartózkodókat. De jól véd attól is, hogy a madarak fészket építsenek az ilyen helyekre, ami sok esetben számukra sem lenne előnyös, ugyanis nincs stabil alapja, például a galambok esetében.

A harc azonban váratlan fordulatot vett, amikor néhány madár Európában elkezdett ezekből a fémes tüskékből fészket építeni. Igen, fészket, a madarak ellen bevetett tüskékből – hogy ez mennyire abszurd, azt Auke-Florian Hiemstra reakciója is hűen tükrözi: szerinte „ez igazából olyan, mint egy vicc” – mondja, megjegyezve, hogy „Még fészekkutatóként is, ezek a legőrültebb madárfészkek, amiket valaha láttam”.

A holland Deinsea folyóiratban publikált tanulmányból az is kiderül, hogy a kizárólag tüskékből készült fészkeket mire használják a leleményes madarak: hát arra, amire az ember is. Madarak távol tartására. Ráadásul nem is elszigetelt esetről van szó, már több esetben is találkoztak ilyen fészkekkel, a kormos varjú és a szarka esetében is figyeltek már meg ilyet.

Az egyik tüskefészek összesen 336 tüskét tartalmazott, melyek egymás mellé rakva 8 métert tettek volna ki. Ezeken még ragasztónyomokat is találtak, tehát erőszakkal távolították el őket az épületekről – és nem is keveset. De madárvédő hálót is találtak az egyikben, már-már kiröhögve az ember madárellenes intézkedéseit.

A különös építmények a kutatók szerint azért is jöhettek létre, mert városi környezetben kevesebb a fészek védelmére használható tüskés ág, és a madarak így helyettesítik őket. Ráadásul a fészek szerkezetét is erősíthetik – írja a Science Alert.

A tüskék mellett madárháló is volt az egyik fészekben.
Kees Moeliker/Hiemstra et al., Deinsea, 2023

Ugyanakkor a talált, szúrós tárgyak felhasználása a fészkekben akár veszélyesek is lehetnek: a fiókákat és a kifejlett madarakban is kárt tehetnek, például, ha belegabalyodnak egy szúrósabb részbe.

A megoldás mindenesetre egy érdekes példája annak, ahogyan az ember madárellenes intézkedéseit saját előnyükre fordítják a szárnyasok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!