szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók vizsgálata szerint gyengébb a csörgőkígyók stresszreakciója, amikor közel van hozzájuk egy másik, azonos fajú egyed.

Szociális pufferelésnek nevezik azt a jelenséget, amikor egyes állatok stresszre adott reakciója megváltozik attól függően, hogy a közelükben érzik egy társukat. Az állatvilágban ez nem ritka, jól dokumentált a madarak és az emlősök esetében, azonban egyelőre keveset tudni a hüllők, valamint más, a természetüknél fogva nem társas lények ilyesfajta viselkedéséről.

Amerikai kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy vajon a csörgőkígyók esetében tetten érthető-e ez a bizonyos szociális pufferelés. 25 vadonból befogott csendes-óceáni csörgőkígyót vontak be a vizsgálataikba. Három különböző forgatókönyv szerint értékelték a viselkedésüket stresszhelyzetben: amikor egyedül voltak, amikor egy élettelen tárgy volt mellettük (például egy kötél), illetve amikor egy azonos nemű kígyó is ott tekergett.

Flickr/U.S. Goverment

A kígyókat egy vödörbe tették, amelyik sötét és zárt tesztelési környezetként szolgált. 20 percig békén hagyták őket, hogy megszokják a környezetüket, majd hirtelen megzavarták őket. Az akut stresszhatásra adott választ, illetve a szociális pufferhatások regisztrálására pulzusméréseket használtak. A kutatók feljegyzeték a pulzusszám változását, normalizálódásának idejét, illetve azt az időt, amelyet a kígyók a farkuk végén lévő csörgőjüket rezegtették (normál esetben ezzel riasztják el a potenciális ragadozókat). Kiderült, hogy amikor a kígyók közelében volt egy „barátjuk”, akkor nem emelkedett meg olyan drámaian a pulzusszámuk, mint a többi esetben.

De nem ez volt egyetlen kísérlet. Tesztelték a szociális pufferelés képességét a hegyvidéki kígyókban, amelyek közösen telelnek át, illetve a többnyire egyedül telelő síkvidéki kígyóknál is. Az eredmények ezekben az esetekben is azt mutatták, hogy a társ jelenléte szignifikánsan csökkentette a stresszt követő pulzusszám-változást. Nem észleltek különbséget a szociális pufferelési hajlamban a hegyvidéki és alföldi populációk között, de az alföldi kígyók mérsékelt akut stresszreakciót mutattak a vizsgálatok során, és hosszabb volt a szívfrekvencia helyreállítási ideje. Ez az új tanulmány hasznos lehet a szociális pufferelés megértésében, beleértve annak gyakorlati alkalmazásait a fogságban tartott állatok számára – írják a kutatók a Frontiers in Ethology folyóiratban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!