szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

13,4 milliárd évesnek határozták meg annak a galaxisnak a korát, amely nem sokkal lemaradva csupán 70 millió évvel fiatalabb az eddig ismert legrégebbi galaxisnál.

A James Webb Űrteleszkóp még 2022 júniusában fedezte fel a Maisie-galaxist. Az objektumról azt nem lehetett pontosan tudni, hogy milyen idős, de abban biztosak voltak a csillagászok, hogy egy ősi galaxisról van szó. Mostanra sikerült kiszámolni a hozzávetőleges életkorát, így kiderült, hogy

az ősrobbanás után alig 390 millió évvel keletkezett, vagyis nagyjából 13,4 milliárd éves.

Ezzel ez lett az egyik legöregebb galaxis, amit valaha sikerült megfigyelni, derül ki a Nature-ben közzétett tanulmányból.

A jelenlegi tudásunk szerint a legrégebbi galaxis cím birtokosa a JADES-GS-z13-0, ami nagyjából 320 millió évvel az ősrobbanás után létezett.

A Maisie-galaxist felfedező texasi Austini Egyetem kutatói kezdetben úgy vélték, hogy a galaxis 290 millió évvel az ősrobbanás után keletkezhetett, de az újabb kalkulációk megmutatták, hogy +100 millió évet még rá kell dobni a korára. Mindezt a vöröseltolódás nevű jelenség segítségével sikerült igazolni. A fény hullámhossza minél távolabbról érkezik, annál inkább a vörös tartományba tolódik el. Vagyis minél inkább ebben a tartományban található, annál messzebb van, és annál idősebb az adott galaxis. Ebben az esetben a vöröseltolódás értéke 11,4 volt.

A kutatók jelenleg 10 olyan galaxist vizsgálnak, amelyek öregebbek lehetnek a Maisie-nél.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!