szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Olasz kutatók szerint azoknál, akikben megtalálható a neandervölgyi embertől származó gének, nagyobb eséllyel kerülnek lélegeztetőgépre a Covid miatt.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az olaszországi Bergamóban mintegy 10 ezer ember bevonásával végzett kutatás eredménye szerint a neandervölgyi embertől származó gének szerepet játszhatnak a súlyos koronavírus-fertőzés kialakulásában – írta meg a The Wall Street Jorunal. Az eredmény arra is rávilágít, miért lehetett annyira súlyos a helyzet a koronavírus-járvány első időszakában az észak-olaszországi területen.

A beszámoló szerint a milánói Mario Negri Farmakológiai Kutatóintézet tudósai az elmúlt években a különböző DNS-variációk, valamint a koronavírus-fertőzés közötti lehetséges összefüggést vizsgálták. Azt találták, hogy azok az emberek, amelyekben jelen voltak a neandervölgyi embertől származó gének, nagyobb eséllyel kerültek életveszélyes állapotba a fertőzés miatt, mint azok, akiknél ez a gén hiányzott. Megállapításuk szerint előbbieknél

kétszer nagyobb az esély a súlyos tüdőgyulladásra, valamint háromszor kisebb valószínűséggel kerültek kórházba, vagy szorultak a lélegeztetőgép támogatására.

A lap megjegyzi: a tanulmány csak a bergamói eseteket vizsgálta, az Olaszország vagy Európa más részén történt halálozási eseteknél nem történt ilyen vizsgálat. A kutatók hangsúlyozták, emiatt nem tudni, hogy az úgynevezett haplotípus gén előfordulása gyakoribb-e Bergamóban, mint a világ más részein.

A kutatás megállapításai szerint a neandervölgyi génekkel rendelkező családtagok gyakran találkoztak a betegség hasonló tüneteivel. Giuseppe Remuzzi, az intézet egyik tudósa úgy véli, ez megmutatja, hogy az emberi genomnak van olyan része, amely felelős lehet a fertőzésért és a betegség lefolyásáért.

Végre sikerült megfejteni a Covid-fertőzés után hónapokkal, évekkel később is fennálló egyik legrosszabb tünetet

A Covid utóhatásaitól még hónapokkal, évekkel később szenvedők körében gyakori az úgynevezett agyköd (brain fog), amely során gondolkodási, koncentrációs és memóriaproblémák léphetnek fel. Most úgy tűnik, sikerül rájönni arra, mi okozhatja.

Remuzzi szerint a vizsgált emberek 33 százaléka rendelkezett neandervölgyi génnel, az enyhe tüneteket produkáló, vagy tünetmentes betegeknél viszont kevésbé volt jelen a haplotípus.

A kutatás jó alapot szolgálhat a jövőbeni vizsgálatokhoz, hogy kiderüljön, a világ más részein is van-e hasonló összefüggés. Ha igen, az jelentős mértékben segítheti a járvány elleni védekezést.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!