szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA marsi járműve, a Perseverance minden korábbi rekordot megdöntött akkor, amikor a Jezero-kráterben 699,9 métert tett meg anélkül, hogy meg kellett volna állnia a következő lépés megtervezése miatt.

Kietlen és rendkívül nehéz terep a Mars, így az ott dolgozó robotoknak időnként komoly nehézséget jelent, hogy előre jussanak. A Perseverance számára sem különb a helyzet, a NASA ezért egy létfontosságú rendszerrel szerelte fel: AutoNav önvezető módban navigálja át a hosszabb utakon és a veszélyes terepeken a gépet, hogy biztonságban érjen el a kutatásra kijelölt területekre.

Az Interesting Engineering azt írja, a rover teljes útvonalát a küldetésmérnökök térképezik fel, azonban az AutoNav az, ami kiválasztja az út megtételéhez szükséges legbiztonságosabb utat. Ennek köszönhető az is, amiről most adott hírt az űrhivatal: nemrég sikerült egy rendkívül sziklás részen átjutnia a robotnak, hogy aztán június 26-án elérje a Snowdrift Peak nevű hegycsúcs keleti részét.

Tyler Del Sesto, a küldetés egyik mérnöke szerint a területet, amin keresztül el kellett jutni a célig, sokkal sűrűbben borították sziklák, mint bármely másikat, amivel korábban találkozott a Mars-járó. A szakember szerint nem akarták megkerülni a területet, mert az jelentős időveszteség lett volna, ezért inkább az AutoNavra bízták az útvonalválasztást. Ennek köszönhetően hat marsi nap (sol) alatt sikerült teljesíteni a feladatot.

A Perseverance fedélzetén nagysebességű kamerákat is találni, a képfeldolgozást pedig egy külön számítógép végzi. Ennek köszönhetően minimálisra sikerült csökkenteni azt az időt, amit a rover a lépés megtétele előtti gondolkodással tölt.

Rekordmennyiségű oxigént termelt a NASA a Marson

Minden eddigi teljesítményét sikerült felülmúlnia annak a kenyérpirító méretű eszköznek, amellyel a NASA a Marson igyekszik oxigént előállítani.

A robot a Jezero-kráterben 699,9 métert tett meg önvezető módban úgy, hogy nem állt meg azért, hogy a következő lépést kiszámolja. Ez igen komoly előrelépés ahhoz képest, hogy az 1997-ben a Marsra küldött Sojourner rovernek még 13 centiméterenként kellett szünetet tartania.

A most elért terület azért is fontos, mert a feltérképezésével választ kaphatunk arra, milyen volt a Mars története, illetve volt-e élet valaha a vörös bolygón.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!