szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eddig még nem volt ismert az az úgynevezett bakteriofág vírus, amelyet most találtak a szakemberek a Mariana-ároknál.

A Mariana-ároknál, a Föld legmélyebb pontján dolgozó tudósok egy olyan dolgot fedeztek fel, mely alapvetően változtathatja meg azt, amit a földi vizeinek mélyéről tudunk: egy eddig ismeretlen vírust.

Mielőtt azonban pánikba esnénk, van egy jó hír: a feltárt vírus az emberre nézve szerencsére ártalmatlan. Egy bakteriofágról van szó, mely egy olyan vírus, amely baktériumokat fertőz.

„A világ óceánjaiban ez a legmélyebben talált, ismert bakteriofág legjobb tudásunk szerint” – hangsúlyozza a felfedezés jelentőségét a Microbiology Spectrum folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.

A Covid-vész adatain tesztelték: ez a mesterséges intelligencia előre jelezheti az új, veszélyes vírusvariánsokat

A gépi tanulás segíthet előre jelezni a veszélyes vírusvariánsokat a jövőben, ezáltal pedig több időnk lehet a felkészülésre - de akár az is megelőzhető lehet, hogy globális problémává váljon egy vírusos megbetegedés.

A felfedezés azért is különleges – jegyzi meg a BGR –, mert ennek segítségével többet megtudhatunk arról, hogy a vírusok hogyan tudnak túlélni és fejlődni ilyen kemény körülmények között. A most talált példány esetében ez annak lehet köszönhető, ahogyan a vírus megfertőzi a „célbaktériumot” – nem pusztítja el, helyette a fertőzést választja, és replikálja önmagát benne.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!