szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A héten Krausz Ferenc a második magyar tudós, aki megkapja a svéd elismerést. A fizikus háláját fejezte ki minden kollégájának és barátjának, aki segített neki. Arról is beszélt, még nem találkozott személyesen Karikó Katalinnal, de nagy csodálója munkásságának.

„Nem voltam biztos benne, hogy álmodom-e vagy ez a valóság” – Krausz Ferenc éppen egy előadásra készült otthon, mikor meg tudta, hogy megnyerte két társával együtt a fizikai Nobel-díjat. A Németországban élő magyar fizikus azt mondta a nobelprize.org oldalon közzétett interjúban, az első gondolata az volt, hogy hány barátja, kollégája és munkatársa járult hozzá ehhez a sikerhez közvetlenül vagy közvetve.

A Nobel-díjas tudós hangsúlyozta, nagyon hálás nekik, és a közreműködésük nélkül a kutatásai nem jutottak volna idáig. Az interjúban emlékeztették a tudóst, hogy a héten ő második magyar, aki megkapta a svéd elismerést, amiről Krausz azt mondta, nem ismeri személyesen Karikó Katalint, de el volt ragadtatva sikerétől. Nagy örömmel várja találkozásukat, nagy csodálója Karikó munkásságának, legfőképp azért, ahogyan nehéz körülmények között akkor is folytatta kutatásait, amikor senki sem bízott benne és soha nem adta fel.

Felidézte a pillanatot, amikor 2001-ben bécsi laboratóriumában először fedezte fel, hogy az attoszekundumos impulzus technikával képesek feltárni az elektronok mozgását. Ezek számára a legizgalmasabbak, mondta, amikor olyasmit láthat, amit korábban senki sem.

Az RTL németországi stábja utolérte a magyar fizikust, aki úgy nyilatkozott, abszolút meglepetésként érte a hívás, nem számított rá, elakadt a szava. A villáminterjúban is elmondta, otthon dolgozott, mikor értesült a hírről, és egy előadásra készült, amit meg is fog tartani az érdeklődőknek. A felvételen látszik, ahogy a friss Nobel-díjas tudós szinte mozdulni sem tudott a gratuláló kollégáktól és diákoktól.

Krausz Ferenc Pierre Agostini Egyesült Államokban dolgozó francia fizikussal és Anne L'Huillier Svédországban tanító, szintén francia fizikussal együtt kapja meg idén a fizikai Nobel-díjat az elektronok atomon belüli mozgásának vizsgálatát szolgáló attoszekundumos fényimpulzusokat előállító kísérleti módszereikért.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!