szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jelek szerint egyre gyakrabban veszi elő a kínai hatóság azokat a magánszemélyeket, akik VPN-t használnak. Nemrég egy programozó több tízmilló forintnak megfelelő pénzét kobozták el, de olyan is akadt már, akit börtönbe zártak. A cél a minél több pénz besöprése lehet.

Mintegy 1 058 000 jüan, vagyis körülbelül 53 millió forint bírsággal sújtott a kínai hatóság egy észak-kínai programozót, mert VPN-t, vagyis virtuális magánhálózatot használt. A The Guardian beszámolója szerint ez volt az eddigi legnagyobb pénzbüntetés magánszemély számára a nagy kínai tűzfal megkerülése miatt.

A Ma nevű férfi Hopej tartomány Csengtö városában él. A hatóságok augusztus 18-án szabták ki rá a büntetést, mert „jogosulatlan csatornákon” keresztül csatlakozott a nemzetközi hálózathoz, hogy egy török cégnél dolgozzon. A rendőrség 1 058 000 jüant kobzott el a férfitől, aki 2019 szeptembere és 2022 novembere között dolgozott programozóként a török cégnél. A hatóság szerint ez illegális bevételnek minősül. Emellett további 200 jüan, vagyis mintegy 10 ezer forint bírság megfizetésére kötelezte őt.

Ma a kínai közösségi oldalon, a Weibón arról írt, hogy a rendőrség először 2022-ben kereste meg őt. Először azt gondolta, hogy egy Twitter-fiók miatt, de közölte, hogy az nem az övé. Azt is elmondta, hogy a tengerentúlon dolgozik, és a személyes Twitter-fiókja csak időnként kedvelte és osztotta meg újra a cégének Twitter-bejegyzéseit.

A bejegyzését azóta törölték, de a China Digital Times archiválta azt.

AFP

A hatóság lefoglalta a férfi mobilját, laptopját és merevlemezeit, majd egy hónapon át nem is adták neki azokat vissza. Később információkat kértek a munkáltatójáról, munkaszerződéséről és a számlainformációiról, majd ezután szabta ki a rendőrség a büntetést. A férfi azt mondta, fellebbezni fog az ítélet ellen.

A VPN használata lehetővé teszi, hogy egy felhasználó elrejtse az IP-címét, így azt a látszatot kelti az eszköze, mintha egy másik országból használná azt. Ez segít abban, hogy az illető megkerülje a nagy kínai tűzfalat, ami cenzúrázza – elérhetetlenné teszi – a különböző nagy nemzetközi oldalakat. A használata a szürke zónában működik. A kormány engedélyével a nagy cégek használhatják a kormány által jóváhagyott szoftvereket, hogy kereskedelmi tevékenységet folytathassanak. Emellett az egyetemek is ilyen szoftverre támaszkodnak a nemzetközi partnerekkel való kapcsolattartáshoz.

A kínai kormány korábban nem foglalkozott a magánszemélyek VPN-használatával, az utóbbi időben azonban több embert is megbüntettek emiatt, sőt, volt olyan, akit azért zártak börtönbe, mert VPN-szoftverrel kereskedett.

Megkerülik a Nagy Tűzfalat a kínai diákok, hogy hozzáférjenek a ChatGPT-hez

Kína nemrég jelentősen korlátozta az országon belüli hozzáférést a ChatGPT-hez, mert az szerinte nyugati propagandát terjeszt. A kínai diákok azonban megpróbálják megkerülni a tiltást.

A kínai Redditen, a Zhihu-n azt írta, hogy ha a VPN használata miatt kezd el a hatóság pénzbüntetést kiszabni, akkor az ország IT-szektora lehúzhatja magát a WC-n. A bejegyzését nem sokkal később törölték.

Több felhasználó eközben arról írt a Weibón, hogy a hatóságok csak a pénz miatt büntetnek. A kínai önkormányzatok a becslések szerint 23 milliárd dollár adósságot halmoztak fel, ami a közgazdászok szerint az országban kialakuló válság jele. Több önkormányzatnak is problémát okozott már az, hogy a fizetéseket és a közszolgáltatásokat finanszírozza, ezért kreatív módszerekhez folyamodtak, hogy pénzt szerezzenek.

Csengtöben 2022-ben 990 millió jüant, vagyis körülbelül 49,5 milliárd forintot kobzott el a hatóság. Ez éves szinten 7 százalékos növekedést jelent, ami jól mutatja a szándékot és a tendenciát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!