szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Különféle betegségeket gyógyító, még jobb és tartósabb implantátumok fejlesztését teheti lehetővé az MIT és az ír Galwayi Egyetem kutatóinak új fejlesztése, a mesterséges intelligencia segítségével.

A különböző, testbe építhető implantátumok rendkívül hasznosak lehetnek: képesek folyamatosan monitorozni a betegségek és fertőzések előfordulását, és ha szükséges, azonnal gyógyszereket bocsássanak ki. Mindez a cukorbetegek, a szívbetegek és az asztmások számára is nagy segítség – lehetne.

Ugyanis, bár léteznek ilyen implantátumok, de az emberi test nem hagyja őket működni, lévén idegen anyagként azonosítja ezeket – ennek következtében pedig idővel mindig hegszövetek veszik körbe őket, mely először csak megzavarja a működésüket, de végső soron meghibásodáshoz is vezet. A probléma megoldását pedig ezúttal is a mesterséges intelligencia hozhatja el.

Az MIT és az ír Galwayi Egyetem kutatói ugyanis egy olyan, MI-alapú, lágy robotikus implantátumot fejlesztettek, mely képes érzékelni a körülötte kiépülő hegszöveteket, és ennek megfelelően változtatni az alakját oly módon, hogy folyamatosan adagolni tudja a gyógyszereket – derül ki a Science Robotics folyóiratban publikált tanulmányból.

15 órás műtéttel, agyimplantátummal és MI-vel érték el orvosok, hogy egy lebénult férfi újra mozgathassa a karját, és érezhesse az érintéseket

„Teljesebb, szabadabb életet" élhetnek a lebénult betegek egy új, a mesterséges intelligenciát is bevető eszköznek köszönhetően a Feinstein Orvosi Kutatóintézet munkatársainak reményei szerint.

A kutatók már korábban is teszteltek ilyesmi lágy implantátumokat, melyek hátránya az volt, hogy nem voltak képesek érzékelni a körülöttük lévő szövetek változásait – ezt fejlesztették tovább.

Bár több megoldást is kidolgoztak, hogy elkerüljék a hegszövetek kialakulását, ez idővel mégis elkerülhetetlen – itt jött képbe a mesterséges intelligencia, mely képes megmondani, hogy mekkora erőre van szükség, hogy az implantátum – függetlenül a hegszövet kiépültségétől – továbbra is adagolni tudja a gyógyszert, írja az Interesting Engineering.

Mindezt úgy éri el, hogy amennyiben például már nagyon körülvette az eszközt a hegszövet, a készülék megváltoztatja a gyógyszerpumpálás módját.

Ez a cég tényleg chipet ültetne az agyunkba, de ennek sokan örülhetnek majd

Kihívót kapott Elon Musk Neuralinkje: az Inbrain Neuroelectronics állítja, saját fejlesztésű implantátuma nem csak hatékonyabb, de biztonságosabb is, mint a SpaceX-főnök találmánya.

Ha a gyakorlatban is beválik, az ilyen implantátumok számos egészségügyi problémát kezelhetnek. Azt azonban még vizsgálni kell, hogy az ilyen, MI-alapú implantátumok teljes mértékben biztonságosak-e az ember számára – nem okoz-e például gyulladást, vagy erősebb fájdalmat, szövődményt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!