A sötét lelkű hiphopmogul partijain fehér volt a kötelező viselet
Zenei mogulból elítélt bűnöző lett Sean Combs, az egykori hiphopkirály, aki zűrös ügyei ellenére magabiztosan hitte, hogy érinthetetlen.
Az agy összehasonlítja az egyes fülekből érkező bemeneteket, hogy segítse az embereket a hangok lokalizálásában. Ez felveti a kérdést, hogy létezik-e hasonló rendszer az illatokhoz. Amerikai kutatók egy nem mindennapi kísérlettel igazolták, hogy a két orrlyuk által közvetített szaginformáció más agyi aktivitáshoz vezet.
Másképp szagol a bal és a jobb orrlyuk – egyszerűsíthetnénk le amerikai kutatók felfedezését. Pontosabban arról van szó, hogy a két orrlyukból származó információk integrálása segítheti a szag azonosítását.
Az illatokkal kapcsolatos információkat az agy két agyféltekén átívelő piriform cortex nevű területe fogadja és dolgozza fel. A szakemberek azonban nem voltak biztosak abban, hogy e régió két oldala egyhangúan vagy egymástól függetlenül reagál-e a szagokra.
A kérdés megválaszolására a philadelphiai Pennsylvaniai Egyetem idegkutatói agyműtétre szoruló epilepsziás embereket toboroztak. Illatokat juttattak az egyik vagy mindkét orrlyukba apró csöveken keresztül, amelyek nagyjából egy centimétert értek el mindkét orrlyukba. Kihasználták a vizsgálatban résztvevők agyába helyezett elektródákat, hogy leolvassák a piriform cortex aktivitását.
Az illatok ritkán érik csak az egyik orrlyukat, feltehető, hogy az egyik orrlyukba kissé hamarabb lépnek be, mint a másikba. De vajon képes-e az agy kihasználni ezt a különbséget? A vizsgálati eredmények arra utalnak, hogy az agy valóban kihasználja a különböző érkezési időket. Amikor egy szag eljut az egyik orrlyukhoz, akkor az agynak az ehhez az orrlyukhoz közelebb eső oldala reagál először, majd a reakció következik az agy másik oldalán is. „Úgy tűnik, hogy valójában két szagábrázolás létezik, amelyek megfelelnek az egyes orrlyukakból érkező szaginformációknak" – véli a tanulmány vezető szerzője.
Amikor a kutatók az illatot mindkét orrlyukhoz egyszerre vezették, azt látták, hogy az agy mindkét oldala gyorsabban felismerte az illatot, mint amikor az egyik orrlyuk hamarabb lesz aktív. Ez arra utal – olvasható a Nature folyóiratban –, hogy a két oldal bizonyos mértékig szinergizál, még akkor is, ha az egyik lemarad a másik mögött az illat kódolásában.
A mostani kísérlet különlegessége, hogy elektromos felvételeket lehetett látni közvetlenül az emberi szaglókéregből. Ráadásul az eredmények összhangban vannak azokkal, amelyeket más állatmodellekkel végzett munka során tapasztaltak, ami hitelt ad a tanulmánynak.
Eltérően a hangok észlelésétől, az emberek jellemzően nem túl jók az illat irányának felismerésében. Amikor a kutatók a jobb vagy a bal orrlyukon keresztül juttatták be az illatot, és megkérdezték a vizsgálat résztvevőit, hogy melyik orrlyukból származik az illat, alanyaik semmivel sem tudták jobban a helyes választ, mintha véletlenszerűen kitalálták volna. A szakemberek szerint erre is van magyarázat: lehetséges, hogy ez a kettős jel egyfajta hibaellenőrző mechanizmust biztosít. Lehet, hogy agyunk megerősítő bizonyítékokat gyűjt össze arról, hogy mit szagolunk, hogy pontosan azonosíthassuk a körülöttünk lévő szagforrásokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
Zenei mogulból elítélt bűnöző lett Sean Combs, az egykori hiphopkirály, aki zűrös ügyei ellenére magabiztosan hitte, hogy érinthetetlen.
Az egészségügyi államtitkár anyja egyszer megpofozta Gyurcsányt.
Az atomerőműben súlyos a kár, de sugárveszély egyelőre nincs. Akkor minden rendben? Egyáltalán nem.
Az Oroszország-szakértő szerint a kormánymédia „teljesen nyilvánvalóan hergel és uszít”.
Eltűnésekor hawaii mintás inget viselt.
Egy sárkányszörfös jókor volt jó helyen.
Egy-egy hátúszó néha elbizonytalanítja a fürdőzőket.
Pontosan úgy működik, mint a légvédelmi rendszerek.