szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A WASP-80b jelzésű exobolygó 168 fényévre van a Földtől, ezért nehéz lett volna közvetlen megfigyelést végezni. Ehelyett más módszerhez folyamodtak a NASA tudósai – és az eredményt is hozott.

Sikerült pontosabb képet kapni arról, milyen légköre van a WASP-80b kódjelű exobolygónak. A NASA ehhez a James Webb űrteleszkópot használta, így figyelték meg bolygót, amint elhalad a csillaga előtt és mögött. Az így detektált fény spektrumából arra következtettek a tudósok, hogy a légkörben metán és vízgőz van jelen. Ez derült ki a Nature című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányból.

Vízgőzt korábban már több más bolygó légkörében is sikerült kimutatni, metánt azonban korábban nem sikerült detektálni.

BAERI / NASA / Taylor Bell

A WASP-80b felszínén nagyjából 551 Celsius-fok uralkodik, ami miatt a NASA tudósai meleg Jupiterként hivatkoznak rá. A bolygó három nap alatt kerül meg egy vörös törpecsillagot, ami 163 fényévre található a Földtől a Sas csillagképben.

Mivel a Földtől messze van, a csillagához viszont közel, kihívást jelentett a közvetlen megfigyelése. Ehelyett arra koncentráltak, hogy miként változik meg a fény, amikor a bolygó elhalad a csillaga előtt és mögött.

Meglepő dologra bukkantak egy idegen bolygó légkörében

A holland Leuveni Katolikus Egyetem tudósai a James Webb űrteleszkóp felvételeit elemezvén arra jutottak, hogy a WASP-107b légköre jóval összetettebb, mint amire a számítógépes szimulációk alapján számítani lehetett.

Az adatok feldolgozásánál két különböző módszert használtak, ám mindkettő afelé mutatott, hogy a légkörben metán található. Ezután statisztikai módszerrel igazolták a mérést, és arra jutottak, hogy 1 az 1,7 millióhoz az esélye annak, hogy valójában csak valamiféle „csatornazajt” detektáltak.

Mivel a Naprendszerben lévő gázóriások légkörében gyakori anyag a metán, így a tudósok most „alma-alma” összehasonlítást tudnak végezni, amivel közelebb kerülhetünk annak megértéséhez, hogy milyenek lehetnek az exobolygók légkörei.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!