szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Földdel a háttérben örökítették meg a kínai űrhajósok a Mennyei Palotát, azaz a kínai űrállomást. Ehhez igen bonyolult manőverezésre volt szükség.

Kína az űrprogramja koronaékszerének tartja a Tiengkung (Mennyei Palota) néven emlegetett űrállomást. A szerkezet fedélzetén űrhajósok is vannak már egy ideje, akik nemrég például olyan növényt is termeszteni kezdtek rajta, ami Európában is őshonos.

A szerkezetet vezérlő irányítás minap egy olyan összetett manőversort hajtott végre, melynek eredménye minden olyan ember számára érdekes, akit érdekel a kozmosz, legalább látványosságként érdeklődik iránta. Kína ugyanis egy olyan, nagy felbontású képet készített az űrállomásról, amelynek lenyűgöző hátterét a Föld szolgáltatja.

China Manned Space Agency

Az Interesting Enginering beszámolója szerint a napokban közzétett kép 2023. október 30-án készült, amikor a Sencsou-16 űrhajó a legénységgel a fedélzetén sikeresen levált a Mennyei Palotáról. Az űrhajósok nagy felbontású kamerákkal készítettek több panorámatotót, majd egy képpé állították össze őket.

Az űrhajósok gyakorlatilag keringtek a szerkezet körül, hogy minden szögből precízen meg tudják örökíteni azt. Űrbéli navigációjukban komoly szerep hárult az állomás GNC (guidance, navigation, and control) nevű rendszerére. A beszámoló szerint ez biztosította, hogy megfelelő pályán mozogjon a Sencsou-16, és a repülés közben minden biztonságos legyen.

China Manned Space Agency

A 77 tonnás Mennyei Palota 55 méter hosszú, és különböző tudományos kísérleteket végeznek a fedélzetén. Emellett űrsétákat is tesznek a kínai űrhajósok. A tervek szerint 15 éven át fog üzemelni, de könnyen lehet, hogy meghosszabbítják majd az élettartamát. A legénység akár hat hónapon át is a fedélzeten tud maradni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!