szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt hetek egyik legfelkapottabb technológiai híre kétségtelenül a legmenőbb Apple Watch-ok amerikai tiltása (majd átmeneti engedélyezése) volt. A háttérben szabadalmi problémák és az Apple-höz képest egy igen kis cég áll. De vajon miért éri meg ez utóbbinak ez a cseppet sem olcsó hercehurca?

A kaliforniai Masimo orvostechnológiai cég neve kevéssé volt ismert, egészen addig, amíg ki nem derült, nem akárkivel került szabadalmi vitába. Az Apple egy igazán nehézsúlyú játékos, ügyvédek seregével felfegyverkezve, így nagyon bízni kell az igazában annak, aki szembeszáll vele.

Feltehetően így van ezzel a Masimo is, ugyanis – nyilatkozta a cég alapítója és vezérigazgatója, Joe Kiani a Wall Street Journalnak – eddig már 100 millió dollárt költöttek az Apple elleni perre, ami 2020 januárjában kezdődött. A kereset állítása szerint az Apple megsértette a Masimo szabadalmait az Apple Watch egyes modelljein használt véroxigénszint-mérővel. Az említett összeg igen nagy a Masimo számára, tekintettel arra, hogy a cég 2022-es nyeresége 144 millió dollár volt.

Logikusnak tűnik a kérdés, miért hajlandó a vezérigazgató ennyi pénzt költeni a Masimo készpénzéből? A válasza erre a következő volt: „Senki sem száll szembe velük. Ha viszont én ezt megteszem, jobbá tehetem az Apple-t." A válasz – jegyzi meg a Phone Arena – úgy hangzik, mintha Kiani egy mártír lenne, aki hajlandó elvállalni egy ekkora pénzügyi ütést, csak azért, hogy megleckéztesse az Apple-t.

Apple

Mielőtt egyébként nekiment volna az Apple-nek, a Masimo alkalmazottai és Kiani barátai is figyelmeztették őt a további kockázatokra. „Az emberek azt mondták, őrült vagyok, és nem tudok szembeszállni az Apple-lel, amelynek korlátlan erőforrásai vannak” – mondta a cégvezér az idézett interjúban.

Annak ellenére, hogy Masimo csatái az Apple-lel valószínűleg csak évek múlva érnek véget, tudni kell, hogy a vállalat korábban sikeresen nyert hasonló ügyeket. 2006-ban például győztek egy hétéves szabadalmi vitában a Nellcorral, egy olyan céggel szemben, amelyik akkoriban a rivális véroxigén-mérő készülék meghatározó szállítója volt. 2016-ban egy másik szabadalombitorlási ügyben győzték le a Royal Philipst. A 2006-os Nellcor-egyezség részeként Masimo közel 800 millió dollár kártérítést és jogdíjat kapott, a Royal Philips pedig egy egyezség keretében 300 millió dollárt fizetett Masimónak, és beleegyezett egy licencszerződésbe, amely „több mint 1 milliárd dollárt termelt Masimónak”.

Kiani azt mondja, hogy az Apple még nem jelezte, hogy kész lenne a megegyezésre, de erre a Masimo természetesen nyitott. Ha nem, marad a per. „Úgy érzem, ezt kell tennem. Ha meg tudom változtatni, hogy a világ legerősebb vállalata továbbra is rosszul cselekedjen, az nagyobb hatással lesz a világra, mint bármi más, amit csinálok” – fejezte be az interjút Kiani.

Mindez jól hangzik, azonban az ügy bármikor vehet még fordulatot. Egyelőre az Apple haladékot kapott, felfüggesztették az órák forgalmazásának letiltását, és ez a haladék akár hónapokig is tarthat. Időközben az Apple egy alternatív módszert is fejleszt az Apple Watch viselő számára a vér oxigénszintjének a mérésére. Ha elfogadják ezt, az azt is jelentheti, hogy az Apple többé már nem sérti a Masimo szabadalmait, azaz így már nyugodtan forgalmazhatja a szóban forgó órákat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!