szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nikon, a Sony és a Canon olyan fényképezőgép-technológiát fejleszt, amely segít abban, hogy a kameráikkal készített felvételek megkülönböztethetők legyenek az egyre kifinomultabb hamisítványoktól.

Feladja a leckét a mesterséges intelligencia a fotósoknak, olyan képeket készít ugyanis, amelyekről senki sem mondaná meg, hogy nem valódiak. A nagy technológiai cégek ezért kénytelenek felvenni a kesztyűt, és olyan megoldásokat próbálnak kidolgozni, amelyekkel leleplezhető a hamisítás. A Nikon, a Sony és a Canon is, amely vállalatok egyébként a digitális fényképezőgépek globális piacának túlnyomó többségét birtokolják, előálltak saját megoldásukkal, amelyek lényege a digitális aláírás – derül ki a Nikkei Asia összefoglalójából. Befolyásuk egyúttal azt is jelenti, hogy az új technológia alkalmazása globális hatással lehet a képek megbízhatóságára.

A nagy hírszervezetek, technológiai cégek és kameragyártók szövetsége Verify néven web-alapú eszközt indított a képek ingyenes ellenőrzésére. Ha egy kép digitális aláírással rendelkezik, a webhely megjeleníti a dátumot, a helyet és az egyéb hitelesítő adatokat, ha viszont egy képet mesterséges intelligenciával hoztak létre vagy manipulálták, az ellenőrző eszköz a „Nincs tartalomhitelesítő adat” jelzést adja.

Canon

A Nikon hitelesítési technológiával ellátott tükör nélküli fényképezőgépeket kínál majd fotóriporterek és más szakemberek számára. A hamisításbiztos digitális aláírások olyan információkat tartalmaznak majd, mint a dátum, az idő, a hely és a fotós.

A Sony tavasszal akarja kiadni a technológiát, amely egy firmware-frissítés révén három professzionális minőségű tükör nélküli SLR fényképezőgépbe integrálja a digitális aláírásokat. Azt is fontolgatja, hogy a technológiát a videóknál is bevezeti. Ez igazi kihívás lenne, hiszen a MI által generált videók egyre népszerűbbek. Amikor egy fotós képeket küld egy hírügynökségnek, a Sony hitelesítő szerverei észlelik a digitális aláírásokat, és megállapítják, hogy azok mesterséges intelligencia által generáltak-e. A Sony és az Associated Press hírügynökség októberben egyébként már tesztelte ezt az eszközt.

Valószínűleg a Sony A1 lesz az egyik első olyan modell, amely képes hitelesíteni a képet
Sony

A Canon is kiad idén hasonló funkciókkal rendelkező fényképezőgépeket. A vállalat emellett olyan technológiát is fejleszt, amely digitális aláírást ad a videóhoz. Készítenek egy képkezelő alkalmazást is, amely meg tudja állapítani, hogy a képeket ember készítette-e.

A Nikon, a Sony és a Canon új kameratechnológiája áttörést jelenthet az MI által generált hamisítványok elleni küzdelemben. A digitális aláírások képekbe ágyazásával ezek a cégek nemcsak a fotósok munkáját védik, hanem a nyilvánosságot is a félretájékoztatás veszélyeitől. Ahogy ez a technológia fejlődik, sarokkővé válhat a digitális média ellenőrzésében világszerte.

A Google egyébként még augusztusban adott ki egy eszközt (SynthID), amely láthatatlan digitális vízjeleket ágyaz be a mesterséges intelligencia által generált képekbe. Az Intel pedig már 2022-ben kifejlesztett egy érdekes technológiát annak meghatározására, hogy egy kép hiteles-e. Ebben a bőrszín változásait elemzi, amelyek az alanyok bőre alatti véráramlást jelzik. A Hitachi is hasonló technológiát fejleszt az online személyazonosság-hitelesítéshez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!