szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA mérnökeinek 35-ből 33 rögzítőelemet sikerült elvátolítaniuk a Bennu aszteroida mintáit tartalmazó tartály fedeléről, kettő azonban meg sem mozdult. Ehhez egy új eszközt kellett kifejleszteniük.

A NASA történelmi sikert könyvelhetett el 2023 szeptemberében: hét év és sok százmillió kilométer megtétele után visszatért a Földre az OSIRIS-REx nevű űrszonda kapszulája, aminek rendkívül értékes rakomány van a belsejében. A NASA űreszköze még 2020-ban vett mintát a Bennu nevű aszteroidából, így a történelemben először sikerült anyagot eljuttatni a Földre egy ilyen égitestről.

A kapszulában ott a por- és kőzetminta, ám a NASA szakemberei nem várt problémába ütköztek: nem tudták kinyitni a tartályt, amiben a minta volt. Az úgynevezett TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism) fejet 35 rögzítőelem zárta le, ebből 33-at sikerült ugyan eltávolítani, kettő azonban meg sem mozdult. Emiatt a Bennuból származó törmelék csak egy részét tudta elkezdeni vizsgálni a NASA – írja a Gizmodo.

A problémát a jelek szerint mostanra sikerült megoldani: a szervezet mérnökeinek ehhez új eszközöket kellett kifejlesztenie, így végül január 10-én sikerült felnyitni a tartályt.

NASA / Robert Markowitz

A NASA közlése szerint van még hátra néhány lépés, mire a teljes mennyiséghez hozzá tudnak majd férni. A szakemberek először ultranagy felbontású képeket készítenek a törmelékről, ami még a TAGSAM fejen belül van. Ezt követően a mintát eltávolítják, majd lemérik, így pontos képet kapunk arról, hogy mennyi anyagot sikerült begyűjteni az aszteroidából.

A tudósok nem sokkal azután kezdték el megpróbálni kinyitni a kapszulát, hogy az 2023 szeptemberében landolt a Földön. A tartály kinyitása után, a TAGSAM fejen kívül is találtak por- és kőzetmintát, egész pontosan 70,3 grammot. Ezt rögtön be is gyűjtötték, és megkezdték a vizsgálatát. Az első eredmények ennek köszönhetően már decemberben megérkeztek: kiderült, hogy a Bennu aszteroidán jelen van a víz.

NASA/Goddard/University of Arizona

Emellett magnéziumot, nátriumot és foszfátot is tartalmaz a minta, ami jelenleg fejtörést okoz a tudósoknak, ilyen anyagok ugyanis jellemzően nincsenek az aszteroidákon.

A NASA úgy számol, összesen nagyjából 120 grammnyi mintát sikerült gyűjteni a Bennuból.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!