szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Svéd kutatók bizonyították, hogy egy egyszerű, elterjedt vérvizsgálat éppen olyan jó lehet az Alzheimer-kór kimutatására, mint a gerincvelői folyadék vizsgálata vagy az agyi szkennelések.

Korábbi kutatások már feltárták, hogy az Alzheimer-kórral összefüggő agyi változások jól ismert biomarkere, a p-tau217 fehérje, amely a betegségben szenvedők agyában más káros fehérjék, béta-amiloidok és tauk felhalmozódásával egyidejűleg emelkedik. A p-tau217 fehérje vérben történő mérése felhasználható nemcsak az Alzheimer-kór, hanem több neurodegeneratív rendellenesség kimutatására, még enyhébb esetekben is. Van azonban egy kis bökkenő: az ilyen tesztek csak korlátozottan állnak rendelkezésre, és elsősorban csak klinikai környezetben.

Ezért is mondható ígéretesnek a Göteborg Egyetem szakembereinek kutatása, amelynek eredményét a Jama Neurology folyóiratban osztották meg. A kutatók a p-tau217 egy már létező kereskedelmi diagnosztikai vérvizsgálatát értékelték, amelyet az ALZpath-nál fejlesztettek.

A kutatás – írja a The Guardian – az Egyesült Államokban, Kanadában és Spanyolországban végzett kísérletek adatainak elemzését foglalta magában. Összesen 786 embert vontak be a vizsgálatokba. A betegeken lumbálpunkciót vagy amiloid PET-vizsgálatot végeztek, hogy azonosítsák az amiloid és tau fehérjék jeleit – ezek az Alzheimer-kór jellemzői.

A csapat ezután összehasonlította az eredményeket az ALZpath vérvizsgálat eredményeivel. Kiderült, hogy a vérvizsgálat ugyanolyan pontos volt, mint a gerincvelői folyadék vizsgálatán alapuló tesztek, az Alzheimer-kór jeleinek azonosításában pedig még jobb is volt, mint az agysorvadás értékelése. Számokban ez azt jelenti, hogy ez az egyszerű vérvizsgálat 96 százalékos pontosságú a béta-amiloid emelkedett szintjének és 97 százalékos pontosságú a tau meghatározásában. „Az egyének 80 százalékát véglegesen diagnosztizálni lehetne vérvizsgálattal, minden egyéb vizsgálat nélkül" – mondta Nicholas Ashton kutatásvezető.

Ránéztek 450 ezer ember orvosi papírjaira, megdöbbentő összefüggést találtak a vírusok, az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór között

Amerikai kutatók egyértelmű jelét találták annak, hogy akár egy egyszerű influenzavírus is jelentősen növelheti a neurodegeneratív betegségek kialakulásának kockázatát.

A biztató eredmények azonnal felkeltették a szakma figyelmét. A University College London Genetikai Intézetének tiszteletbeli professzora egyenesen azt javasolta, hogy minden 50 év feletti embert szűrjenek így néhány évente. A kutatásvezető azonban óvatosságra int, mondván, hogy ha valakinek amiloid van az agyában, akkor a vérvizsgálat eredménye pozitív lesz, viszont azt még nem bizonyították, hogy az Alzheimer-gyógyszerek hatásosak lennének tünetek nélkül. Inkább azt javasolják, hogy ezek a vérvizsgálatok az orvosokat segítsék, ha valakivel kapcsolatban objektív aggályok merülnének fel.

Mindenesetre a mostani vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy a vérvizsgálatok ugyanolyan pontosak lehetnek, mint az invazív és drágább tesztek annak előrejelzésében, hogy valakinek Alzheimer-kórra utaló jelei vannak az agyában. Ha pedig az eredmények elég egyértelműek ahhoz, hogy ne legyen szükség további nyomon követési vizsgálatokra egyes Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél, az jelentősen felgyorsíthatja a diagnózis felállítását a jövőben. A teszt jelenleg még csak kutatási célokra használható, de a kutatásvezető szerint hamarosan klinikai használatra is elérhető lesz.

Robbanásszerűen nő majd a demenciában szenvedők száma, elmondjuk, mit lehet tenni a betegség ellen

Magyarországon 2050-re a halálozási listán is első helyre kerülhetnek a demenciát okozó betegségek, hatalmas terhet jelentve nemcsak az egészségügynek, hanem a hozzátartozóknak is. Pedig a rizikófaktorok csökkentésével az esetek több mint 40 százaléka megelőzhető lenne.

Egyébként nem csupán a vérvétel jelenthet ígéretes módszert az Alzheimer-kór diagnosztizálására. Nemrégiben kiderült, hogy a bél mikrobiótája is árulkodhat arról, hogy valakinél már elkezdett kialakulni e szellemi hanyatlással járó betegség, így egy egyszerű székletminta segíthetne felismerni az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!