szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Apple mobilos alkalmazásboltja, az App Store híres arról, hogy csak szigorú ellenőrzések után enged be a kínálatába egy applikációt – ám volt egy rés a rostán, amelyen át tudott csúszni egy kártékony program.

A problémás alkalmazás magát a LastPass nevű, népszerű jelszókezelő programnak adta ki, és időközben eltűnt az alkalmazásboltból – hogy az Apple intézkedett, vagy a fejlesztője vonta vissza, az nem ismert. A TechCrunch megkereste az ügyben az Apple-t, ám nem kapott választ.

A (valódi) LastPass elmondása szerint a problémás applikáció, túl azon, hogy a fejlesztője nem a LogMeIn volt, mindenben az eredeti programot, valamint annak arculati elemeit másolta – néhány elírás és hiba árulkodhatott csak arról, hogy valami nem stimmel – ám így is könnyen megtéveszthette a felhasználókat.

Hogy mekkora veszélyt jelentett a hamis LastPass, nem ismert. Az Appfigures elemzőplatform adatai szerint az alkalmazás január 21-én jelent meg, tehát több hétig tölthette le bárki az App Store-ból. A jelek szerint azonban a felhasználók észlelték a problémát, mivel a legtöbb értékelés arra figyelmeztetett másokat, hogy ez nem a valódi applikáció.

Az iPhone történetének legnagyobb változása jön, az Európai Unió kényszerítette ki

Uniós szabályozás vet véget az Apple-világ zártságának. Az iPhone-os vállalat talán nem is veszít sok pénzt, több fejlesztőnek viszont márciustól akkor is busásan fizetnie kell majd az Apple-nek, ha alkalmazása semennyi bevételt nem termel. Ezt pedig a felhasználók is megérezhetik.

Amikor a LastPass észlelte a problémát, azonnal összehangolt akcióba lépett, és felkereste az Apple-t is. Az külön kellemetlen, hogy a LogMeInnek egy blogposztban kellett figyelmeztetnie a felhasználókat a veszélyre – és még ennek publikálása után is egy napba telt, hogy az alkalmazás eltűnjön a kínálatból.

A baklövés nem is jöhetett volna rosszabbul az Apple-nek; a cég ugyanis a digitális piacokról szóló uniós jogszabálynak (DMA) megfelelve épp arra készül, hogy megnyissa az iPhone-okat. Ez pedig azt is jelenti, hogy – az iPhone-ok története során először – hamarosan az App Store mellett más, külső felek által üzemeltetett alkalmazásboltok is megjelenhetnek az iOS-ben.

Ennek apropóján pedig az Apple éppen azt próbálja elhitetni a felhasználókkal, hogy az App Store a legbiztonságosabb felület az applikációk letöltésére. Ennek a kardnak a fénye kopott most meg a fenti esettel.

Így tudhatja, hogy melyik alkalmazást ne telepítse a telefonjára

Számítógép vagy okostelefon, mindegy is, alkalmazások milliói tölthetők le rájuk. Bár az appboltok tulajdonosai (sok)mindent megtesznek, hogy kiszűrjék közülük a rosszindulatúakat, azért nem százszázalékos a biztonságuk. Megmutatjuk, hogyan lehet felismerni azokat az alkalmazásokat, amelyekben még véletlenül sem szabad megbízni.

Hogy mi minden változik a (legkésőbb) márciusban érkező iOS 17.4-gyel, arról itt írtunk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!