szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ismét megbukni látszik a telefonok rizsben történő szárításának elmélete, ezúttal az Apple kéri, hogy ne tegyen ilyet, ha beázott a telefonja. A tanácsot az iPhone-osok mellett érdemes megfogadniuk az androidos mobilt használóknak is.

Régi hiedelem, hogy az elázott elektronikus eszközöket rögtön rizsbe kell tenni 48–72 órára, ám a dolog kifejezetten gyenge tudományos lábakon áll. Túl ugyanis azon, hogy a rizs nedvszívó képessége valóban nem rossz, kevés érv szól mellette – csodát nem tesz, leginkább csak felfogja a készülékből egyébként is kicsorgó vizet.

Az iPhone-ok manapság már többé-kevésbé vízállóak, ám ez nem jelenti azt, hogy a hosszabb vizes kalandok ne tudnának kárt tenni a készülékben.

Az Apple legfrissebb támogatási dokumentuma azonban kifejezetten óva int mindenkit attól, hogy rizsbe tegye az iPhone-ját, ha az nedvességről értesíti az USB-C vagy Lightning-csatlakozóban – fedezte fel a Macworld.

Ez az 5+1 legrosszabb dolog, amit tehet, amikor beázik a telefonja - a rizses módszer többet árt, mint használ

Az egyik leggyakoribb telefonos probléma a beázás, és a nyári szezonban sokakkal megtörténik ez a szerencsétlenség. A probléma orvosolásával kapcsolatban rengeteg otthoni módszer és káros tévhit kering az interneten.

A támogatási dokumentum – mely már magyar nyelven is elérhető – több praktikát is megfogalmaz arra az esetre, ha az iPhone töltőcsatlakozója nedves, és erről egy figyelmeztetést is megjelenít. Az egyik például a következő:

„A nedvesség eltávolításához finoman kocogtassa az iPhone-t a kezéhez úgy, hogy a csatlakozó lefelé nézzen. Ezután hagyja az iPhone-t száraz, jól szellőző helyen”.

Érdekesebb azonban, hogy mit nem javasol az Apple: például „külső hőforrással és sűrített levegővel” nem szabad szárítani az iPhone-t, ahogyan „idegen tárgyat” sem tanácsos a töltőcsatlakozóba dugni (pamutvattát, papírtörlőt).

Az Apple ezután döfi bele a tőrt a rizzsel történő szárítás teóriájába, szó szerint idézzük:

„Ne tegye az iPhone-t rizzsel teli zacskóba, mert az apróbb rizsdarabkák kárt okozhatnak benne”.

E helyett érdemes lehet a támogatási oldalon hosszasan részletezett módszereket követni, vagy végső soron, ha súlyosnak tűnik a kár, minél előbb elvinni a készüléket egy olyan szervizbe, ahol ultrahangos tisztítást is végeznek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!