szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínai kutatók olyan speciális, DVD-méretű lemezt fejlesztettek, amely tízezer Blu-ray lemeznek megfelelő adat – nagyjából 125 ezer gigabájt – tárolására alkalmas.

Elfogyott a tárhely a Google-fiókjában? Semmi baj. Érkezhet egy ígéretes megoldás: a Sanghaji Tudományos és Technológiai Egyetem kutatói együttműködve a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet szakembereivel petabitnyi, azaz 125 ezer GB-nyi adatot tudtak felvinni egy optikai lemezre, az információk 3D-ben történő tárolásával. Ilyen adatmennyiséget korábban tízezer Blu-ray lemezre vagy száz nagykapacitású merevlemezre lehetett felvinni.

Hogy szó vizualizáljuk e számokat: egyetlen ilyen optikai lemez körülbelül 1,2 milliméter magas. A HHD-meghajtók tömbje, amely egy petabitnyi adatot tárolna, körülbelül 2 méter magas lenne, az ezzel egyenértékű Blu-Ray tárhely pedig még ennél is magasabb.

Ezzel az újdonsággal a kutatók átlépték az úgynevezett optikai diffrakciós határt. Ez az érték azt a legkisebb méretet írja le, amelyet egy optikai képalkotó rendszer még értelmezni tud. Az adatok tárolásával összefüggésben ez azt jelenti, hogy van határa annak, hogy egy adathordozón fény segítségével milyen kicsinyre tehetjük az adatok „pontjait” (vagy bitjeit), ami viszont korlátozza, hogy mennyi adat fér el egy adott térben.

Az új lemez egy AIE-DDPR néven ismert speciális filmet használ. Ez olyan molekulákból áll, amelyek abszorbeálják a fotonokat, valamint a nagy fényérzékenységű molekulákat, hogy nanoméretű írott adatokat rögzítsenek. Ezzel a technikával rendkívül kicsi adatjeleket tudtak előállítani a kínai kutatók, amelyek lényegesen kisebbek, mint amit a diffrakciós határ normál esetben lehetővé tenne, megnövelve ezzel a tárolási sűrűséget.

A koncepció bizonyítási tesztje során a kutatók lézeres beállítást használták egy mindössze 54 nanométer átmérőjű AIE-DDPR filmen, hogy 3D-ben rögzítsék az adatokat 100 rétegben, amelyeket egy mikrométeres távolság választ el egymástól. Ezzel a megoldással ez az optikai memóriaeszköz óriási mennyiségű adat tárolására képes, szemben a hagyományos DVD-kkel, amelyek csak a lemez felületi rétegén tudnak adatokat tárolni.

Ez az innováció nemcsak a korábbi korlátokat töri szét, hanem az adattárolás új korszakát is bevezetheti. A DVD-k nagyon olcsók és tartósak, de a mai igényekhez képest gyenge adatsűrűségük miatt meglehetősen gyorsan elavultak. De talán most esedékes lehet ennek az ismerős adathordozónak a visszatérése. Ráadásul az adattárolás effajta méretcsökkentése óriási hatással lehet a technológiai ipar környezeti lábnyomára is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!