szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A diagnózis felállításának hagyományos módja nemcsak hosszadalmas, de megterhelő is volt a betegek számára, ám most 50 kórházban próbálkoznak egy új módszerrel, ami azzal kecsegtet, hogy egy egyszerű vértesztből kimutathatóvá teszi a demenciát.

Fordíthat a demencia alacsony diagnosztikai rátáján az Egyesült Királyságban most elindított kísérlet, amely keretében több ezren vehetnek részt azon a szűrővizsgálaton, amely nyomán az orvosok vérképből igyekszenek majd felállítani a diagnózist – írja a The Guardian.

A londoni University College és az Oxfordi Egyetem orvoscsapatai vezetik majd a kísérletet, melynek lényege, hogy a betegség korai stádiumának gyanújával jelentkező páciensek véréből mutassák ki a demencia kialakulásáért felelős fehérjéket. Mindezt ráadásul a betegség hagyományos diagnosztikai folyamataihoz képest meglehetősen egyszerű és olcsó módszerrel tennék meg.

Kázár Ágnes háziorvos a demenciáról: Gyanús jel, ha a szemüveg a hűtőszekrényből kerül elő

Több minden előre jelzi a demenciát vagy az Alzheimer-kórt, amire érdemes odafigyelni, hiszen ha valaki csak a súlyos tünetek megjelenésekor – agresszió, elkóborlás, hallucináció – kerül orvoshoz, az azt jelenti, hogy elvesztegették az előző 5-6 évet – mondta a hvg360-nak adott interjúban Kázár Ágnes háziorvos, a Feledhetetlen Alapítvány kuratóriumi elnöke.

Jelenleg ugyanis a betegség kimutatásához éppúgy át kell esni a mentális képességeket vizsgáló teszteken, agyi MRI-vizsgálaton, illetve egy kifejezetten fájdalmas lumbálpunkción, azaz gerinccsapoláson.

A Brit-szigeteken jelenleg egymillió diagnosztizált demens beteg él, ám számuk a várakozások szerint 2040-re már 1,7 millióra fog megnőni. Angliában és Walesben csak tavalyelőtt 66 ezer ember halt bele a betegségbe, és a demencia jelenleg is a vezető halálok az Egyesült Királyságban, miközben az esetek kétharmadáért az Alzheimer-kór a felelős.

Eközben a diagnosztikai eljárás bonyolultsága és hosszadalmas volta miatt vannak, akiknek négy évet is várniuk kell, míg orvos elé kerülnek a panaszukkal. Három angliai demens betegből egy még nem részesült hivatalos diagnózisban.

A hagyományos eljárás kiváltására jelentkező vértesztek igen sikeresek voltak laboratóriumi körülmények között, így a kutatók nagy reményeket fűznek ahhoz, hogy élesben is be fognak válni.

Az ötéves kísérleti szakasz folyamán több mint 50 kórházban végeznek majd vérteszteket mintegy 5000 önkéntesen. A két tesztfázis közül az elsőben az Alzheimer-kórt igyekszenek majd kiszűrni, míg a második fázisban a demencia egyéb fajtái (vaszkuláris demencia, frontotemporális demencia és Lewy-testes betegség) után kutatnak majd.

Nemcsak a Brit-szigeteken jelent problémát azonban a demencia, 2050-re Magyarországon is vezető halálokká léphet elő a betegség, miközben a rizikófaktorok csökkentésével az esetek több mint 40 százaléka megelőzhető lenne.

Egy beteg vallomása: Minden, amit bárcsak tudnának az egészséges emberek a demenciáról

A demencia az egyik legrejtélyesebb betegség, egy brit beteg mégis arra vállalkozott, hogy megossza a nagyvilággal, mi történik az agyában. Az Alzheimer-kórral együtt élő Wendy Mitchell könyveiben rengeteg olyan tünetről mesél, melyeket néha még a közeli hozzátartozóknak is nehéz megérteniük. Hallucinációk, fekete lyuk a falon, hal a fehér tányéron, és állandó telefonos ébresztő, hogy ne felejtsen el enni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!