szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kóbei Egyetem kutatói szerint 7300 éve akkora vulkánkitörés volt a térségben, hogy a láva 4500 négyzetkilométernyi területet borított be.

A vulkánkitörések során nagy mennyiségű hamu, gáz és habkő kerül a felszínre. Ennek eredménye az úgynevezett törmelékár, amely forró gázokat és olvadt kőzeteket is tartalmaz. Akár 700 km/h sebességgel képes lefelé száguldani a vulkán oldalán, hőmérséklete pedig elérheti az 1000 Celsius-fokot.

A japán Kóbei Egyetem kutatói a hátrahagyott geológiai nyomok alapján vizsgálták a történelmi vulkánkitöréseket, és arra jutottak, hogy az elmúlt 11 700 év legnagyobb ilyen eseménye olyan óriási volt, hogy 4500 négyzetkilométert fedett le a láva. Ez akkora terület, mint egész Veszprém megye. Az eseményre 7300 évvel ezelőtt került sor, a láva térfogata pedig 133 és 183 köbkilométer között lehetett. Az erről szóló tanulmány a Science Directben jelent meg.

A tudósok a Japánnál található Kikai-kalderát vizsgálták meg. Ez az a hely, ahol a Fülöp-szigeteki tektonikus lemez az eurázsiai lemez alá csúszik. A kutatók 2016 és 2019 között végeztek szeizmikus felmérést a területen, és arra jutottak, hogy Kikai-Akahoja-kitörés során összesen 332–457 köbkilométer anyag lövellhetett ki a vulkánból, ami valószínűleg a holocén kor eddigi legnagyobb kitörése volt.

Mintát vettek a tudósok az izlandi lávából – videó

Az Izlandi Egyetem kutatói az izlandi vulkánkitörés kapcsán arra szeretnének választ kapni, hogy mennyi gáz kerülhet a mélyből a felszínre.

A szakemberek kiemelték: mivel a tengerben lerakódott vulkáni anyag jó állapotban konzerválódik, a vizsgálatával sok mindent meg lehet tudni magáról a kitörésről. Ilyen például a kilökött anyag eloszlása, a térfogata és az a mechanizmus, amivel az anyag egyik pontból a másikra került.

A kutatók szerint az emberiség még nem tudott nagy kitöréseket tanulmányozni, így csak az idő által megőrzött anyagokra tud támaszkodni a vizsgálatok során.

A szakemberek biztosak abban, hogy előbb-utóbb ismét jönni fog egy szuperkitörés.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!