szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több hírügynökség után ezúttal a Financial Times amerikai üzleti lap kiadójával sikerült dűlőre jutnia az OpenAI-nak, hogy minőségi adatkészleten tanulhasson a mesterséges intelligencia.

Miközben több lap – köztük a The New York Times – is beperelte az OpenAI-t (valamint a Microsoftot), mert a cég engedély nélkül tanította be a mesterséges intelligenciáját (MI) az újságírók által készített cikkeken, a vállalat újabb lap anyagait kezdheti el használni a rendszer trenírozására. Igaz, ezúttal már elébe ment a dolgoknak az OpenAI.

A cég megállapodott a Financial Timesszal, hogy a jövőben a lap cikkeit is felhasználja majd a mesterséges intelligencia képzésére, miközben közösen dolgozik majd a szerkesztőséggel, hogy a lap számára új MI-megoldásokat fejlesszen ki. Ezt közös közleményben tudatta a két vállalat.

John Ridding, a lap vezérigazgatója szerint helyes hozzáállás, hogy a mesterséges intelligenciát fejlesztő cégek fizetnek az adatokért a kiadóknak, valamint leszögezte: elkötelezett az emberi újságírók alkalmazása mellett. Hogy mekkora összegről beszélhetünk, azt nem lehet tudni, de a The Information az év elején arról írt, hogy kiadónként évente 1–5 millió dollárt kínálhat az OpenAI.

A cégnek elemi érdeke, hogy sikerüljön megállapodni a kiadókkal, a mesterséges intelligencia ugyanis csak annyira jó, mint az adatkészlet, amin betanították. Emiatt egyébként korábban már megkongatták a vészharangot a szakemberek, ha ugyanis ugyanilyen ütemben tanul tovább az MI, akkor 2026-ra elfogyhatnak az adatok.

Van egy kis gond: olyan gyorsan tanul a mesterséges intelligencia, hogy 2026-ra már nem lesz mivel tovább tanítani

Az előrejelzések szerint már nincs olyan sok adat, amellyel jó minőségű mesterséges intelligenciát lehetne fejleszteni. Ötlet van arra, hogyan lehetne megoldani a helyzetet, de az kérdéses, hogy mikorra sikerülhet.

Az OpenAI az utóbbi időben több hasonló szerződést is kötött: 2023-ban megegyezett az Axel Springer kiadóval, hogy modelljét a Politico és a Business Insider amerikai verzión is tanítsa be, de hasonló a helyzet a németországi Bilddel és a Die Welttel is. Emellett van élő szerződése az amerikai Associated Press-szel, a francia Le Monde-dal és a spanyol Prisa Mediával is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!