ESET: Orosz hackerek hatoltak be egy európai ország külügyminisztériumának rendszereibe

Az orosz, államilag támogatott Turla hackercsoport állhat a Lunar nevű kártevő két változata mögött, melyet egy európai ország kormányzati rendszerei ellen vetettek be az ESET kiberbiztonsági vállalat szerint.

  • hvg.hu hvg.hu
ESET: Orosz hackerek hatoltak be egy európai ország külügyminisztériumának rendszereibe

Két, eddig nem ismert hátsó ajtót (backdoor) fedeztek fel az ESET kutatói: a LunarWeb és a LunarMail kártevőket egy európai kormány diplomáciai intézményeinek kompromittálására használták.

Konkrétan egy nem nevesített, közel-keleti diplomáciai képviselettel rendelkező európai ország külügyminisztériumába hatoltak be velük. Az ESET jelentése szerint legalább 2020 óta aktívak a kártevők.

Jelenleg úgy vélik, a Turla nevű, államilag támogatott orosz hackercsoporthoz kapcsolhatók a kártevők, de ennek bizonyossága jelenleg közepes.

Így települnek a kártevők

Az ESET nyomán a Bleeping Computer azt írja, a támadás veszélyes e-mailekkel indul, melyek csatolmánya egy rosszindulatú makró-kódokat tartalmazó Word-dokumentum. Ezek telepítik a LunarMail kártevőt a célpont rendszerére.

Ráadásul az állandó jelenlét kialakítására is gondol a kártékony program, mert létrehoz egy Outlook bővítményt, ami a levelező minden indításakor aktiválja őt.

A külügy két éve még tagadta, hogy orosz hackerek támadták volna meg az informatikai rendszerüket, most bizonyíték van rá, hogy többen tudtak róla

„Óvatosak legyenek szerintem” – mondta Szijjártó Péter az újságíróknak, miután szembesítették a bizonyítékokkal.

A LunarWeb egy félrekonfigurált hálózatmonitorozó eszköz, a Zabbix révén kerül a célgépekre. Mindkét, a gépre került kártevő titkosítását egy LunarLoader nevű eszköz végzi el.

Miután működni kezdenek, a támadók távolról tudnak parancsokat küldeni a megfertőzött gépre, és ahhoz a hálózathoz is hozzáférhetnek, melyhez a fertőzött gép tartozik.

A kutatók szerint a kártevőket hosszú ideig fennálló, titkos megfigyelésre és adatok ellopására hegyezték ki. Így lehet ideális eszköze a kormányzati vagy diplomáciai intézmények feletti ellenőrzésnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?