szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mesterséges intelligencia tudása nem öröktől fogva adott, a modelleket először tanítani kell. Ehhez pedig megfelelő „tananyagokra” van szükség, amelyek közt gyakran vannak szerzői jogokkal védettek. Már több nagyvállalat is jelezte nemtetszését emiatt a nagy MI-cégeknek, most a Sony zenei részlege szólalt fel.

A Sony Music Gorup (SMG) célkeresztjébe kerültek a mesterséges intelligenciát trenírozó vállalatok és a nagy streaming platformok a cég és leányvállalatai tartalmainak engedély nélküli felhasználása miatt. Több mint 700 cég kapott levelet, amelyben határozottan felszólítják őket, hogy ne használják engedély nélkül a MI képzésére a Sony szellemi tulajdonát, beleértve az albumborítókat, a metaadatokat, a zenei kompozíciókat és a dalszövegeket. (A Sony nyilatkozatának érdekessége egyébként a szellemi tulajdon kiterjedtsége, amely a zenei alkotások széles skáláját öleli fel, a szövegektől és kompozícióktól kezdve a felvételekig és képekig.)

A mesterséges intelligencia modellek, különösen azok, amelyek gépi tanulást és neurális hálózatokat foglalnak magukban, hatalmas mennyiségű adatot igényelnek a tanuláshoz és a hatékony működéshez. Ezek a képzési adatok, amelyek szöveget, képeket, hangot és videót tartalmazhatnak, lehetővé teszik az MI számára, hogy felismerje a mintákat, előrejelzéseket készítsen és tartalmat generáljon. Egy zenefelismerő MI betanítása például több ezer órányi zenét igényel, beleértve a dalokat, szövegeket és metaadatokat. Ezek a modellek feldolgozzák ezeket az adatokat, és tanulnak belőlük, hogy idővel javítsák teljesítményüket. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy mindezt milyen tartalommal teszik, és épp itt kerülnek képbe a Sonynál.

„Támogatjuk azokat a művészeket és dalszerzőket, akik vezető szerepet vállalnak az új technológiák elfogadásában művészetük támogatása érdekében. A technológia fejlődése gyakran megváltoztatta a kreatív iparágak irányvonalát. Ennek az újításnak azonban biztosítania kell a dalszerzők és a hangfelvétel előadóinak jogait, beleértve a szerzői jogokat is” – olvasható a cég weboldalán.

Azt, hogy kik kapták meg a levelet, nem tudni, de egy tűzhöz közeli forrás szerint az OpenAI és a Google is a címzettek között van, a 9to5Mac pedig elég valószínűnek tartja, hogy az Apple-nél is kopogott a postás.

Szolgának teremtették, úrrá lehet: mit üzen 2024 nagy vitájához a Mátrix és a Terminátor?

A mesterséges intelligencia még sehol sem volt, amikor már felvetődött az emberekben: mi lesz, ha az okos gép ellenünk fordul? Felidézünk néhány baljóslatot a mitológiától a Mátrixig.

Egyelőre még csak figyelmeztetésről van szó, még ha az elég éles hangú is, a Sony még elkerülné a pereket. Az viszont érdekes, hogy a Sony azt is követelné, hogy ezek a cégek osszák meg, felhasználták-e a tulajdonában lévő tartalmat mesterséges intelligencia modelljeik betanítására. Ha igen, arra kéri őket, hogy részletezzék, hogyan fértek hozzá a dalokhoz, és mennyi ideig maradtak a rendszerükön ezek másolatai. Az SMG azt is szeretné elérni, hogy a zenei streaming szolgáltatók hozzáadnák a szolgáltatási feltételeikhez, hogy szerint harmadik felek nem használhatják adatbányászásra és képzésre a Sony Music Group tartalmait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!