Nagy a felhajtás körülötte, de mégis hányan használnak mesterséges intelligenciát? Új számok jöttek
Nagyon vegyes a megítélése a ChatGPT-nek és a többi mesterségesintelligencia-platformnak. Szektoronként eltérő a kép, és az egyes generációk is lassan fedezik csak fel.
hvg.hu
Kevesen használják rendszeresen a ChatGPT-t és hasonló mesterségesintelligencia-chatbotokat – erre a megállapításra jutott egy friss, hat országon átívelő kutatás, mely 12 ezer ember megkérdezésén alapult.
Az MI-alapú chatbotok akkor lettek egyre népszerűbbek, amikor a ChatGPT 2022 novemberében széles körben elérhetővé vált – azóta szinte minden nagyobb technológiai vállalatnak van egy hasonló, vagy éppen arra épülő chatbotja.
Mint a friss, a Reuters Intézet és az Oxford Egyetem által végzett tanulmányból kiderül, a fiatalok körében viszonylag népszerűnek mondhatók az MI-eszközök: a 18-24 évesek 56 százaléka nyilatkozta, hogy legalább egyszer használta már a ChatGPT-t. Ezzel szemben az 55 év felettieknél csupán 16 százalék ez a szám.
Egyelőre még csak az Egyesült Államokban érhető el a Google mesterséges intelligenciás keresése (AI Overview), de máris tele az internet a felhasználók panaszaival. Az új funkció esetenként meghökkentő, máskor bugyuta, megtévesztő, sőt veszélyes válaszokat ad a kérdésekre.
Vannak azonban igen alacsony értékek: a brit válaszadók csupán 2 százaléka nyilatkozta azt, hogy minden nap használ ilyen eszközöket.
Richard Fletcher, a tanulmány vezető szerzője a BBC érdeklődésére elmondta: nem párosítható az MI körüli felhajtás és a valódi érdeklődés mértéke, ugyanis az még mindig nem épült be az emberek hétköznapjaiba.
A személyes életet jobbá teszi, a társadalmat rosszabbá?
A kutatás azt is megpróbálta felmérni, mit gondol a közvélemény az új, MI-alapú eszközökről. A jelek szerint a legtöbben azt várják, hogy a technológia nagy hatással lesz a társadalomra a következő öt év során, főleg a média, a hírek és a tudomány terén.
A többség úgy véli, a mesterséges intelligencia jobbá fogja tenni az életüket, de az egész társadalom viszonylatában már pesszimistábbak voltak.
Elkezdi betanítani a mesterséges intelligenciáját (MI) a Meta, és ehhez az ön adatait is felhasználja – alapértelmezetten. Ha viszont kitölt egy űrlapot, még elejét veheti ennek. Mutatjuk, hogyan.
Richard Fletcher szerint az MI-t övező remények és félelmek szektoronként nagyban eltérnek. Az egészségügyi és tudományos felhasználást inkább övezi optimizmus – a hírek, az újságírás és a munka szempontjából már borúlátóbbak.
Egyelőre tehát nagyon vegyes az a kép, hogy ki hogyan ítéli meg a mesterséges intelligenciát, és ez jellemzi azt is, hogy ki használja, és ki idegenkedik még tőle.
Fontos volna a változás, mert aggasztó állapotban vannak a gyerekek, ezért a Bethesda Kórház szakemberei közös, családi képernyőcsökkentési programot dolgoztak ki. Nagy Péter gyerekpszichiáterrel beszélgettünk.
Az izraeli légicsapások egy névtelenséget kérő Hamász-forrás szerint teljesen szétverték a terrorszervezetet, és mostanra nincs senki, aki újra tudná azt szervezni.
Majdnem két évtizeden át próbálkozott egy házaspár azzal, hogy saját gyerekük lehessen, de a férfi betegsége miatt ez sosem jött össze. Amerikai kutatóknak azonban sikerült csodát tenniük.