Jobban bírják az űrutazást a nők a férfiaknál, és ennek a terhességhez lehet köze
Amerikai kutatók szerint a nők szervezete nemcsak ellenállóbbnak tűnik az űrutazás okozta stresszel szemben, de gyorsabban is regenerálódik a Földön.
HVG
A következő néhány évtized rendkívül izgalmasnak ígérkezik az űrkutatás szempontjából, a jövőben ugyanis nemcsak a Holdra, de a Marsra is elindulhat egy-egy emberi expedíció – sőt, a tervezett Hold- és Mars-bázisokkal a folyamatos jelenlét is biztosított lenne. A legnagyobb kérdés ugyanakkor az, hogy a hosszan tartó űrutazás, valamint a földitől eltérő környezet milyen hatással lehet az emberi szervezetre és egészségre.
A Nature Communications című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a kutatók arra jutottak, hogy a nők szervezete ellenállóbb lehet az űr okozta stresszel szemben, mint a férfiaké, és gyorsabban felépülhetnek, miután visszatértek a Földre.
A vizsgálatok során kiderült, hogy a férfiak génjeire nagyobb hatással volt az űrbéli környezet, mint a nőkére, és lassabban is regenerálódtak, miután visszatértek a Földre. Az egyik változást a fibrinogénben detektálták, ami a véralvadáshoz szükséges fehérje – írja a The Guardian. A kutatók hangsúlyozzák, további vizsgálatokra lesz szükség a témában, ám a mostani eredményeket alapján érdemes lesz átgondolni a jövőbeni űrutazásokkal kapcsolatos stratégiákat.
Hogy miért ellenállóbban a nők az űrutazás okozta stresszel szemben, nem tudni, Mason szerint viszont a dolognak a terhességhez lehet köze. A kutató szerint a terhesség is egy rendkívüli stressz és változás a szervezetben, aminek kezelésére a szervezetnek készen kell állnia. Ez a készültség előnyt jelenthet az űrutazások során.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.