szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az állatvilágban rendkívül ritka dologra képesek egy új kutatás szerint az elefántok: neveket adnak társaiknak, és azon szólítják őket.

Személyre szabott hívásokkal szólítják meg a csoportjukban lévő többi tagot az elefántok, ami arra enged következtetni, hogy az emberekhez hasonlóan ezek az állatok is nevet adnak a másiknak – derül ki a Nature Ecology & Evolution folyóiratban publikált tanulmányból.

Az embereken túl viszonylag kevés állat ad nevet a társainak: a palackorrú delfinek mellett még a narancshomlokú aratinga papagájokról ismert ilyesmi, pontosabban, hogy utánozzák az általuk megszólított fajtársuk egyedi hívásait. A kutatók úgy vélték, az elefántok is alkalmazhatnak valamiféle elnevezéseket, lévén kiterjedt vokális kommunikációjuk van, és gazdag társas kapcsolataikról is ismertek.

Hogy ezt kiderítsék, Michael Pardo viselkedésökológus és munkatársai rögzítették a vadon élő nőstény afrikai elefántok mély dörmögéseit az 1986 és 2022 közötti periódusban. Összesen 469 felvételt elemeztek ki mesterséges intelligenciával – a gépi tanulási modell az esetek 27,5 százalékában találta el, melyik elefántot „szólították meg” épp. Ez lényegesen jobb arány, mint amikor a modellt kontrollként véletlenszerű hangfelvételekkel próbálták ki.

Ez – hangsúlyozzák a kutatók a Nature-ben – arra enged következtetni, hogy a dörmögés olyan információkat hordoz, amelyeket csak egy adott elefántnak címeznek.

Eltemetik halottaikat az ázsiai elefántok

Indiai kutatók kiderítették, hogy az ázsiai elefántok tudatosan cselekednek, amikor a csorda egy elpusztult tagját eltemetik.

Ezután a szakemberek lejátszották a felvételeket 17 elefántnak, és összevetették a reakciókat. Az állatok hangosabbá váltak, és gyorsabban haladtak a „beszélő” irányába, amikor meghallották a „nevüket” – szemben azokkal a dörmögésekkel, amelyek más elefántokra irányultak.

A következő lépés az, hogy kiderítsék, hogyan kódolják az információkat a hívásaikban az elefántok. Ez ugyanis egyelőre még nem ismert, ahogyan az sem, hogy esetleg helyeket is megneveznek-e, vagy beszélnek-e egymásról egyes szám harmadik személyben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!