szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Európai Űrügynökség szakemberei a 3D nyomtatásban látják az űrkutatás jövőjét, már ami az űrhajósok életterének felépítését és az alkatrészek utánpótlását illeti. A szervezet most egy érdekes kísérlettel rukkolt elő.

Az Európai Űrügynökség (ESA) a NASA segítségével próbálja kitalálni, hogyan lehetne a Holdon vagy a Marson található anyagokat hatékonyan felhasználni. A cél, hogy alkatrészeket, építőanyagokat faragjanak belőlük, amiket aztán helyben tudnának használni az űrhajósok. Ez nemcsak a logisztika problémáját oldaná meg: baj esetén azonnal lenne mihez nyúlni, nem kellene várni a segítségre.

A legjobb megoldást valószínűleg a 3D-nyomtatás jelenti. Az ESA tudósai nemrég meteoritport használva próbálták ki, képesek-e ezzel a technológiával egy Lego építőkockára hasonlító építőanyagot előállítani. A nyomtatás sikeres volt, így most azt próbálják meg kideríteni, hogy az mennyire lehet strapabíró, és mennyire nyújthat védelmet egy ilyen elemekből álló épület a Holdon vagy a Marson az űrhajósok számára.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint mivel a Földön rendkívül kevés holdport találni – ami van, az még az Apollo-küldetésekből származik –, ezért a tudósok meteoritokat kezdtek el felhasználni a kísérlethez. Mivel a két anyag nagyon hasonló, ezért utóbbit porrá őrölték, majd egy kevés politejsavat és mesterséges regolitot adtak hozzá. Ezt aztán egy Lego-építőkockára emlékeztető anyaggá nyomtatták ki, így hozva létre az ESA Space Brickset.

A felhasznált meteorit nagyjából 4,5 milliárd éves, és 2000-ben fedezték fel Északnyugat-Afrikában.

Lego

Aidan Cowley, az ESA tudományos vezetője szerint mivel még senki sem építkezett a Holdon, így nemcsak azt kell kitalálni, hogy ezt miként lehetne megvalósítani, hanem azt is, hogy miként lehet felhasználni a helyi erőforrásokat. A szakember szerint bár a téglák kidolgozatlannak tűnhetnek, valójában alkalmasak az építkezésre.

A téglát most számos országban bemutatja a Lego, amelynek célja többek között az, hogy felkeltse a fiatalok érdeklődését az űrkutatás iránt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!