szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hamarosan egereken is kipróbálják a Notre Dame Egyetem kutatói által fejlesztett apró eszközt, mely a fénnyel veszi fel a harcot a szervezet mélyebb részein megbúvó daganattal.

A rák néhány fajtája ellen a fény egy hatékony, minimálisan invazív kezelési módot jelent, a módszert már ismeri a tudomány – nemrég fedezték fel például, hogy az infravörös fénnyel a daganatos sejtek 99 százaléka elpusztítható lehet.

A fényalapú terápia, bár a „felszíni” rák esetében csodákra lehet képes, nem tud mit kezdeni a mélyebben lévőkkel. Erre kerestek – és találtak – megoldást az amerikai Notre Dame Egyetem kutatói, akik egy olyan rizsszem méretű, vezeték nélküli, beültethető LED-eszközzel rukkoltak elő, ami képes kezelni a test mélyebb pontjain lévő rákos elváltozásokat is.

Mint az Interesting Engineering írja: a testbe mélyen befurakodott daganatok ellen eddig hatástalan volt a fényterápia, lévén szövetek, vér és csontok komplex hálózata veszi körül az ilyen rákos elváltozást – röviden, nem éri a fény.

A Notre Dame Egyetem kutatói által fejlesztett aprócska eszköz egy fényérzékeny bevonatból áll; a fény aktiválja ezt a festéket, mérgezővé téve a rákos sejtek számára az oxigént. További előny, hogy a kezelés egy specifikus típusú sejthalált is kivált, mely rendkívül jól tudja figyelmeztetni az immunrendszert a veszélyre.

Zöld lámpát kapott a módszer, jöhet a 7 perces rákkezelés

A világon elsőként Angliában vetik be a lényegesen gyorsabb és kényelmesebb, hétperces rákkezelési módszert.

„A fény bizonyos színei mélyebben tudnak behatolni a szövetekbe” – magyarázza Thomas O’Sullivan villamosmérnök, a Photodiagnosis and Photodynamic Therapy folyóiratban publikált tanulmány társszerzője. A szakember megjegyzi: kiderült, hogy az a fajta fény (jelen esetben a zöld), mely nem hatol olyan mélyre, erősebb választ tud kiváltani a sejtek ellen.

A következő lépés, hogy egereken tesztelik a megoldást. Mivel egy antennával szerelt eszközről van szó, a fényterápia mellett valósidejű monitorozó szerkezetként is alkalmazható, így a daganat által adott „válasz” alapján lehet finomhangolni a kezelést magát is. Hogy az emberi alkalmazása mikor kaphat zöld lámpát, az egyelőre nem ismert.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!