szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A YouTube szerint sérti a felhasználási feltételeiket, az Nvidia szerint azonban semmi különös nincs abban, ha egy mesterséges intelligenciát innen-onnan összeollózott tartalmakból tanítanak be.

A mesterséges intelligenciák (MI) fejlesztésének legfontosabb lépése az adott nyelvi modell betanítása. Adatokkal – nagyon sokkal. Hogy ez mennyire nem egyszerű feladat, azt jól példázza, hogy az elmúlt időszakban több nagy techcégnek is magyarázkodnia kellett, mert felmerült, hogy YouTube-ról, vagy más felületekről, jogszerűtlenül, de minimum kétes forrásból képezték az MI-iket.

Most az Nvidiáról derült ki, hogy szokatlan kérést fogalmazott meg a dolgozóinak: történetesen, hogy töltsenek le videókat a Netflixről és YouTube-ról, valamint más platformokról. A cél természetesen ebben az esetben is a mesterséges intelligencia betanítása volt, konkrétan kereskedelmi modelleké – derül ki a 404 Media jelentéséből.

Az Nvidia a mesterséges intelligencia rohamos terjedésének legnagyobb nyertese, a chipjei szinte megkerülhetetlenek az iparágban, bár a legújabb lapkáik egy hiba miatt most jelentősen késnek.

A cég egy, az Engadgetnek küldött e-mailben védte az általa folytatott betanítási gyakorlatot. Mint az Nvidia szóvivője kiemelte: a kutatásuk a szerzői jogi törvénnyel összhangban történik. Eközben – emeli ki a portál – a cég azt is megemlíti, hogy a szerzői jog bizonyos kifejezéseket véd, „nem tényeket, ötleteket, adatokat vagy információkat”.

Most az Nvidiától függ a mesterséges intelligencia fejlesztése, a világ legértékesebb cége lett

A mesterséges intelligencia fejlesztéséhez szükséges chipek terén élvezett előnye csúcsra röpítette az Nvidiát, ám hogy ott is tudjon maradni, ahhoz további innovációra van szükség.

A YouTube nem osztotta ezt az álláspontot; a cég Neal Mohan vezérigazgató egy korábbi nyilatkozatát vette elő újból, mondván az MI-modellek képzése a felületükre feltöltött videókból „egyértelműen megsértené” a platform feltételeit. Az Nvidiánál állítólag a dolgozók sem voltak elragadtatva az ötlettől, jogi és etikai aggályok is felmerültek – de azt a választ kapták, hogy a „legmagasabb szinten” kapott zöld lámpát a dolog.

A Netflix és a YouTube mellett más, kisebb forrásokat is felhasznált az Nvidia a 404 Media cikke szerint. Ahogy a mesterséges intelligencia egyre inkább elterjed, bizonyára úgy fognak a hasonló részletek napvilágot látni – a nagy kérdés már csak az, hogyan lehetne egy (szinte) mindent tudó MI-t csak jogszerű adatkészletekből kiképzeni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!