szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Svéd kutatóknak sikerült megoldaniuk két problémát: össze tudták zsugorítani az agyi implantátumhoz tartozó vezetékeket, és elérték, hogy azok ne korrodálódjanak. Az elsődleges laboratóriumi tesztek ígéretes eredményre jutottak.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

Régóta dolgoznak már azon a kutatók, hogy valamilyen módon visszaadják a látássérült emberek látását. Ezen a téren Roska Botond és csapata ért már el kiváló eredményeket, most pedig a svédországi Chalmers Műszaki Egyetem kutatói álltak elő egy hasznosnak tűnő elképzeléssel. Az Advanced Healthcare Materials című tudományos lapban megjelent publikáció szerint Maria Asplund és csapata egy neuron méretű, apró elektródákkal ellátott épített, ami az agyba beültetve segíthetne visszaadni a vakok látását.

Az ilyen implantátumok kifejlesztése még az 1990-es években indult meg. A technológia olyan betegeket céloz meg, akik szemkárosodásban szenvednek, a látókérgük – vagyis az agy látóközpontja – azonban aktív és képes fogadni a beérkező jeleket. A fejlesztéseket azonban hátráltatja, hogy az elektródák nagyok és hajlamosak a korrózióra. A svédországi kutatók viszont azt állítják, hogy mindkét problémával sikerült megbirkózniuk.

100-szor hatékonyabb: egereknél már sikerült visszaállítani a vakoknak a látást, egy új eljárás áll a bravúr mögött

Amerikai kutatók olyan vírusszerű részecskéket terveztek, amelyekkel hatékonyan sikerült felvenni a küzdelmet a szem genetikai betegségei ellen az egerekben.

A kutatók mikroszkópikus méretű elektródákat készítettek, így többet tudtak belőle beépíteni egyetlen implantátumba. Ez nagyobb agyi stimulációt tesz lehetővé, és részletesebb képet hoz létre a páciens számára. Ez utóbbi rendkívül fontos, ez határozza meg ugyanis azt, hogy az agy által alkotott kép mennyire lesz tiszta.

Az implantátum emellett speciális ötvözetet is használ. Ez magában foglal egy vezetőképes polimert, amely átalakítja az elektromos jeleket, miközben védőbevonatként működik, ami befedi a fémet és megóvja azt a korróziótól.

Sikerült visszaállítani megvakult egerek látását

Sikerrel állították helyre vak egerek látását a Vuhani Tudományos és Technológiai Egyetem kutatói egy különleges génszerkesztési technikával.

A preklinikai tesztek eredményei ígéretesek. Az egereken végzett első kísérletek azt mutatták, hogy az implantátum már egy kis mennyiségű elektromosság segítségével képes hatékonyan serkenteni a vizuális érzékelést.

Asplund szerint a mostani fejlesztéssel sikerült azt bebizonyítani, hogy lehetséges idegsejt méretű elektródákat készíteni, és az hatékonyan tud hosszú ideig működni. A kutatók következő lépése az lesz, hogy olyan implantátumot készítsenek, amihez több ezer ilyen elektróda kapcsolódik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!