szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Véget ér az Európai Űrügynökség (ESA) 24 éves Claster-küldetése, mely eredetileg mindössze két évig tartott volna. A műholdak mindegyike befejezi a tudományos megfigyelést, az egyiket pedig irányítottan megsemmisítik.

Több évtized szolgálat után belép a Föld légkörébe, majd elég az Európai Űrügynökség (ESA) Salsa műholdja – írja a Space.com.

A Salsa szeptember 8-án esedékes visszatérése abban tér el a megszokottól, hogy az ESA szakemberei irányítottan térítették le a pályájáról, és nagyjából 130 000 kilométeres magasságban engedték el a kezét, hogy onnan már maga tudjon a vesztébe rohanni. Ha minden a tervek szerint alakul, valahol a Csendes-óceán déli részének egy kiválasztott régiója felett fog belépni a légkörbe, majd elégni. A műhold az üzemanyaga nélkül körülbelül 550 kg.

A Salsa lesz a második ESA-műhold, amit irányítottan térítenek le a pályájáról: tavaly az Aeolus nevű időjárási műhold jutott hasonló sorsra. Az ilyen manőverezések célja, hogy az eszközök esetlegesen épen maradt törmeléke Föld körüli pályán maradjon, vagy akár lakott területre hulljon.

A Salsa a Cluster nevű műholdcsoport tagja, és a három társának is a táncból ered a neve: Rumba, Tango és Samba. A műholdak teljesen egyformák, és 2000 óta teljesítenek szolgálatot: a Föld mágneses terét vizsgálták idén augusztusig, annak ellenére, hogy az eredeti tervek szerint mindössze két évig működtek volna. A Salsa most búcsúzik a Clastertől.

Beperelte a NASA-t a család, amelynek a házára űrszemét esett

A NASA úgy számolt, hogy a Nemzetközi Űrállomásról útnak indított űrszemét teljesen elég majd a légkörben, egy darabja azonban végül egy floridai házra esett.

Az ESA azért semmisíti meg a még működőképes műholdat, mert működő állapotban még lehet manőverezni, és irányítottan el lehet égetni a légkörben. Ha mondjuk közel negyed évszázad után meghibásodik, irányíthatatlanul sodródhat Föld körüli pályán, súlyosbítva az űrszemétproblémát.

Amiatt azonban nem kell aggódni, hogy valami félresikerülne, és lakott területre hullanának a széteső műhold darabjai: az Európai Űrügynökség szerint háromszor nagyobb a valószínűsége annak, hogy egy meteorit okoz sérülést, mint egy műholdtörmelék.

2025-ben a Rumba, 2026-ban pedig a Tango és a Samba is hasonló sorsra jut, mint a Salsa.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!