szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kínai kutatók szerint aki hetente két nap alatt tudja le az egy hétre ajánlott mozgásmennyiséget, az is élvezheti a mozgással együtt járó egészségügyi előnyöket.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. 2024-ben először rendeztük meg a HVG Health Excellence 2024 rendezvényt és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatot.
Friss cikkek a témában

Számtalan tanulmány készült már arról, hogy milyen pozitív hatásai van annak, ha valaki rendszeres testmozgást végez. Csak a teljesség igénye nélkül: csökken

  • a cukorbetegség,
  • a szív- és érrendszeri megbetegedések,
  • a demencia,
  • a mozgásszervi megbetegedések

kialakulásának kockázata, arról nem is beszélve, hogy javul az anyagcsere, ezzel együtt pedig beindult a sokak által vágyott fogyás. Mindez azonban nemcsak jó hír lehet, de szorongást is kelthet azokban, akik a napirendjükbe nem, vagy csak néha tudják beilleszteni a testmozgást, ugyanis azt sugallja: aki nem, vagy csak keveset mozog, annak a fenti egészségügyi problémák kialakulásának kockázatával kell szembenéznie.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. Ezért tenni is akarunk, így a szerkesztőségünk a korábbinál részletesebben foglalkozik a témával, legyen szó életmódról, munkahelyi egészségprogramokról, az innováció szerepéről a gyógyításban, illetve kiemelten az egészségügyi szolgáltatói szektorról.
Keresse cikkeinket a hvg.hu és a hvg360 kínálatában. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG&Betegbarát pályázatra.
Kövesd a #egészség 2024 címkét!

A kínai Hangcsoui Egyetem kutatóinak legújabb publikációja most számukra jelenthet megnyugvást. A tudósok a brit Biobankból dolgozva 75 500 ember egészségügyi adatait vizsgálták meg, akiknek átlagos életkora 62 év volt. Az érintettek adatai a csuklójukon lévő aktivitásmérőből származott, akiket három csoportba osztottak be a szakemberek:

  • inaktívak: nem volt meg az ajánlott heti 150 perc közepes vagy erőteljes fizikai aktivitás,
  • rendszeresen aktívak: az irányelveknek megfelelő mozgási mennyiség eloszlott a hétre,
  • a hétvége harcosai: azok, akik az iránymutatásban foglalt idő több mint 50 százalékát egy-két nap alatt teljesítették (nem feltétlenül a hétvégén).

A kutatók 8,4 éven át követték a résztvevők egészségügyi adatainak alakulását, az eredményeket pedig az egészséget befolyásoló tényezőkkel – például dohányzás, alkoholfogyasztás – korrigálták.

62%-ot töröl a rossz genetikából, 5 évvel tovább lehet így élni – íme a recept

Most először vizsgálták brit és kínai kutatók azt, hogy az egészséges életmódnak milyen hatása van azokra, akiket genetikájuk egyébként rövidebb élettartamra hajlamosít.

A Nature Aging című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint az első csoportba 24 300, a másodikba 21 200, míg a harmadikba 30 ezer ember került bele. Az eredmények azt mutatták, hogy az inaktív felnőttekhez képest azoknál, akik csak heti két napot mozogtak 26 százalékkal alacsonyabb volt a demencia, 21 százalékkal a stroke és 45 százalékkal a Parkinson-kór kialakulásának kockázata.

A depresszió és a szorongás 40 és 37 százalékkal volt alacsonyabb az inaktív csoporthoz képest.

Mindezek alapján egyértelműen elmondható, hogy bármilyen rendszerességű mozgásforma jobb annál, mintha az ember semmit sem mozogna.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!