szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Most először vizsgálták brit és kínai kutatók azt, hogy az egészséges életmódnak milyen hatása van azokra, akiket genetikájuk egyébként rövidebb élettartamra hajlamosít.

Régóta közismert, hogy genetikai tényezők befolyásolják az ember élettartamát – ahogy az is kiderült már, hogy az életmódbeli tényezők, különösen a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az étrend és a fizikai aktivitás is hatással lehetnek arra, hogy ki meddig él. Az Edinburghi Egyetem tudósainak vezetésével egy kutatócsoport most annak járt utána, hogy életmóddal mennyiben lehet jó irányban befolyásolni az egyébként negatív genetikai tényezőket – írja The Guardian.

Az Egyesült Királyság biobankjából származó adatok segítségével összesen 353 742 embert vontak be a vizsgálatba. A BMJ Evidence-Based Medicine című tudományos lapban megjelent publikáció szerint az egészséges életmód akár 62 százalékkal is ellensúlyozhatja a rövidebb élettartamra hajlamosító genetikai faktorokat, és akár 5 évvel is meghosszabbíthatja az élettartamot.

Genetikai tényezők és életmód hatása a halálozási kockázatra

A kutatók azt is kimutatták, hogy azoknál, akiknél ilyen típusú genetikai tényezővel lehet számolni, 21 százalékkal nagyobb az esély a korai halálozásra, mint azoknál, akiknél nem – függetlenül attól, hogy milyen életmódot éltek. Eközben az egészségtelen életmódot folytató embereknél 78 százalékkal nagyobb a korai halálozás esélye – függetlenül a genetikai kockázatuktól.

A vizsgálat arra jutott, hogy az egészségtelen életmód és a genetikai kockázat együttesen több mint kétszeresére növeli a korai halálozás kockázatát azokhoz képest, akik szerencsésebb génkészlettel születtek és egészséges életet éltek.

A kutatók azt találták, hogy az emberek bizonyos mértékig kontrollálhatják az élettartamukat. A magas genetikai kockázattal rendelkezők 40 éves korukban például 5,22 évet adhatnak hozzá az életükhöz, ha egészségesen élnek. Nem meglepő módon a hosszabb élethez az kell, hogy valaki

  • soha ne dohányozzon,
  • rendszeresen végezzen valamilyen fizikai aktivitást,
  • legyen kiegyensúlyozott és elegendő az alvásideje,
  • táplálkozzon egészségesen.

Kutatás bizonyítja: aktívabb, aki a társa nélkül, önállóan sétál vagy fut

Érdemes lehet önállóan, társtól függetlenül mozogni – egy új tanulmány szerint ugyanis azok, akik párban mennek például sétálni, átlagosan kevésbé aktívak.

A tanulmány átlagosan 13 éven át követte nyomon a vizsgált alanyok életét, eközben 24 239 haláleset történt. A kutatók szerint eredményeik bizonyítják, hogy az egészséges életmód még akkor is kifizetődő, ha valakinél a genetika a korai halálozásra hajlamosít.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!