szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Mégis mi baj lehet? Robottestet adtak az ördögszekér-laskagombának amerikai és olasz tudósok, hogy megnézzék, képes-e irányítani a szerkezetet. A válasz: nagyon is. De ez jól jöhet például a földművelésben.

Az ördögszekér-laskagombával – az ehető gombák között sokak által egyik legfinomabbnak tartott fajtával – kísérleteztek az amerikai Cornell Egyetem, valamint az olasz Firenzei Egyetem mérnökei, ám a cél nem az volt, hogy megtalálják a gombapörkölt tökéletes állagát – hanem az, hogy a gomba képes-e egy robot irányítására. A biohibrid robot a gomba elektromos jeleit használta a mozgáshoz és a környezet érzékeléséhez – írja a The Independent.

„Az élő rendszerek reagálnak az érintésre, a fényre, a hőre és még az olyan ismeretlenekre is, mint mondjuk a jelek” – magyarázza Anand Mishra, a Cornell Egyetem szervesrobotika-laborjának kutatója. Úgy vélik, ezek az élő rendszerek hasznosíthatók a robotikában is.

Mint kiderült: a robot által irányított robot a különböző bemenetekre – például az ultraibolya fényre – eltérő módon reagált, már ami a mozgását illeti. Ezt egy videón is dokumentálták a kutatók, melyen az látható, hogy a robot először csak lassan szedi a lábait, majd a fény hatására hirtelen szaporábban kezd haladni:

Tethered soft robot controlled by a mushroom

Live demonstration of a tethered soft robot controlled by mycelium signals, incorporating UV sensory feedback and an artificial control signal. The fungal mycelia, integrated into the robot, communicates with the computer and microcontroller to direct actuation via a solenoid valve positioned away from the robot’s body.

A kutatók úgy vélik, az, hogy sikerült kombinálni a mobilitással a gombák kémiai és biológiai érzékelési képességeit, számos területen lehet hasznos a jövőben. Például a talajkémia érzékelése révén annak az eldöntésében is segédkezhetnek hasonló elven működő biorobotok, hogy mikor kell még hozzáadni a termőföldhöz műtrágyát – derül ki a Science Robotics folyóiratban közölt publikációból.

Az azonban még nem ismert, hogy a gyakorlatban mikor jelenhet meg az első ilyen biorobot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!