szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Koreai kutatók fejlesztése akár napi valósággá tenné azt, ami a 2002-es Különvélemény (Minority Report) című filmben még a fantázia világába tartozott: a bűncselekmények megjóslását.

Már-már ikonikusnak mondható a Steven Spielberg rendezte Különvélemény című film, amelyben golyók jelezték, hogy valahol bűncselekmény készül, sőt még majdani elkövetőt is megnevezték. Ami 2002-ben még teljes egészében a tudományos-fantasztikum világába tartozott, az mára valósággá válhat, egy koreai kutatócsoportnak ugyanis sikerült kifejlesztenie egy olyan technológiát, amely valós idejű CCTV-ket (a megfigyelő kamerákban használt zárt láncú televíziókat) és mesterséges intelligencia technológiát használva képes észlelni és előre jelezni a bűncselekmények jeleit. Ezzel az új technológiával a CCTV már túlmutat eredeti megfigyelési szerepén, és akár a bűncselekmények „megelőzésének” hatékony módját is kínálhatja.

A dél-koreai Elektronikai és Távközlési Kutatóintézet (ETRI) rendszere integrálja a CCTV felvételeket, a bűnözési statisztikákat, a helymeghatározási és egyéb adatokat, hogy jeleket keressen, és előre jelezze egy-egy bűncselekmény bekövetkezésének esélyét. Ez, a mesterséges intelligencián alapuló Dejaview nevű technológia összehasonlítja a jelenlegi környezeti és társadalmi mintákat, valamint a múltbeli bűnügyek nyilvántartásait, hogy előre jelezze a lehetséges bűncselekményeket.

A korábbi bűnügyi nyilvántartásokhoz és bűnözéssel kapcsolatos statisztikákhoz kapcsolódó adatok felhasználásával a mesterséges intelligencia automatikusan elemzi a valós idejű CCTV felvételeket, hogy összehasonlítsa és mérje a jelenlegi helyzetet és annak hasonlóságait a múltbeli bűnözési helyzetekkel. Tulajdonképpen két különböző technológiát használ annak előrejelzésére, hogy egy adott területen milyen valószínűséggel történik bűncselekmény.

Dejaview – bűncselekményt előrejelző rendszer
ETRI

Az első elemzi a korábbi bűnözési adatokat, és összefüggésbe hozza azokat más tényezőkkel, például a hellyel és az idővel. Ha például egy adott területen több bejelentés érkezett késő este történt bűncselekményekről, az MI-rendszer magas kockázatú helyszínként jelöli meg a bűnözési hőtérképén, lehetővé téve a területért felelős kapitányság számára, hogy több rendőrt vezényeljen oda ki a potenciális bűnözők elrettentése érdekében. Azáltal, hogy a bűnüldöző szervek hőtérképet készítenek az általuk lefedett területről, valós időben láthatják a potenciális bűnözési gócpontokat a prediktív bűnözési térképen (PCM) keresztül. Ezzel a rendszer tulajdonképpen előre jelzi és így megelőzi a bűncselekmények előfordulását.

A hatékony működés szempontjából fontos, hogy aktívan frissítsék az MI-rendszerek által használt adatokat, ugyanis ebben az esetben akkor követhetik nyomon a változásokat, amint azok bekövetkeznek. Ha mondjuk erős rendőri jelenlét van egy olyan területen, ahol nagy a valószínűsége a bűnözésnek, ott a bűnözők máshova költözhetnek. De ha Dejaview meg tudja jósolni, hogy ez hol fog megtörténni, akkor a bűnüldözés megakadályozhatja a más területekre történő kiterjesztést.

Dejaview – bűncselekményt előrejelző rendszer
ETRI

A Dejaview egy másik, vitatottabb technológiát is használ, az úgynevezett „egyénközpontú bűnismétlés előrejelzését”. Közleményükben a kutatók állítják, hogy ez szigorúan csak olyan személyekre vonatkozik, akikről úgy vélik, hogy nagy náluk a kockázata egy másik bűncselekmény elkövetésének. A MI-rendszer nyomon követné ezeknek a személyeknek a mozgását, és észlelné, ha megsértették a tartózkodási helyükre vonatkozó korlátozásokat. A mesterségesintelligencia-technológia elemezni tudja az adott személy viselkedési mintáit is, és kiszámíthatja annak az esélyét, hogy visszatér-e a bűnözés útjára.

Az ETRI kutatócsoportja azt is tervezi, hogy a Dejaview forrástechnológiáját egy speciális rendszerré fejleszti. Kiterjesztenék a biztonsággal kapcsolatos különféle szolgáltatásokra, beleértve a területspecifikus bűnügyi előrejelző rendszereket, a kulcsfontosságú létesítmények (repülőterek, energetikai létesítmények, gyárak stb.) proaktív reagálási rendszereit, a fontosabb nemzeti események biztonsági rendszereit, a megelőző reagálást veszélyes cselekmények/szándékok ellen stb.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!