szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Victor Ambros és Gary Ruvkun megosztva kapták meg az idei orvosi-élettani Nobel-díjat a mikro-RNS felfedezéséért és a génszabályozásban betöltött szerepének meghatározásáért – jelentették be hétfőn a stockholmi Karolinska Intézetben.

A kutatók a génszabályozásban döntő szerepet játszó mikro-RNS felfedezéséért kapták meg a legrangosabb tudományos elismerést.

A kromoszómákban tárolt információ az emberi test összes sejtjére vonatkozó használati utasításhoz hasonlítható. Minden sejt ugyanazokat a kromoszómákat tartalmazza, tehát minden sejt pontosan ugyanazt a génkészletet és pontosan ugyanazt az utasításkészletet tartalmazza. Mégis, a különböző sejttípusok, mint például az izom- és az idegsejtek nagyon eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Hogyan keletkeznek ezek a különbségek?

A válasz a génszabályozásban rejlik, amely lehetővé teszi, hogy minden sejt csak a megfelelő utasításokat válassza ki.

Ez biztosítja, hogy minden sejttípusban csak a megfelelő génkészlet legyen aktív.

Közbeszólt az időeltolódás: csak az egyik Nobel-díjasnak tudták megmondani, hogy megkapja az elismerést

Victor Ambrost és Gary Ruvkunt is megpróbálta felhívni a Nobel-díjat odaítélő testület hétfőn a bejelentés előtt, ám a két amerikai tudóst nem volt könnyű telefonon elérni. Egyiküket nem is sikerült.

Victor Ambros és Gary Ruvkun ezen a téren alkotott forradalmit: kutatásuk során felfedezték a mikro-RNS-t, az apró RNS-molekulák új osztályát, amelyek döntő szerepet játszanak a génszabályozásban. „Úttörő felfedezésük a génszabályozás egy teljesen új elvét tárta fel, amelyről kiderült, hogy elengedhetetlen a többsejtű élőlények, köztük az ember számára” – indokolta meg döntését az akadémia.

A szakemberek szerint ma már ismert, hogy az emberi genom több mint ezer mikro-RNS-t kódol. Victor Ambros és Gary Ruvkun meglepő felfedezése a génszabályozás teljesen új dimenzióját tárta fel. A mikro-RNS-ek alapvetően fontosnak bizonyulnak az organizmusok fejlődésében és működésében.

A kitüntetettek 11 millió svéd koronán (388 millió forintnyi összegen) osztoznak. A díjat hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!