szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A napelemek remek módot jelentenek a megújulóenergia-termelésre, azonban naplemente után „lepihennek”. Ausztrál kutatók technológiája megoldaná azt, hogy éjjel is termelődjön áram, igaz, kicsit másképpen, mint napközben.

Éjszaka nem süt a Nap, azonban a napközbeni hő sugárzásának éjjel is hatása lehet, és ez akár energiatermelésre is felhasználható. Az Új-Dél-Walesi Egyetem (UNSW) kutatói is ezen a gondolatmeneten indultak el, a hősugárzó energiatermelés elvén. Inspirációjukat nagyrészt a csúcskategóriás éjjellátó szemüvegekben használt technológiákból nyerték. A holdfény nem elég erős ahhoz, hogy energiát termeljen, azonban ha a Föld világűr felé sugárzott hőjét csapdába ejtenék, akkor a hőkülönbség felhasználható lenne villamos energia termelésére.

A szakemberek egy olyan eszközt készítettek, amelyik ezt a kimenő sugárzást alakítja elektromos árammá. Az eszköz talán legfontosabb eleme egy félvezető (egyfajta hősugárzó dióda), amelyet úgy terveztek, hogy kihasználja a sugárzó hőt. Ahogy a Föld infravörös fényt bocsát ki, a félvezető felfogja ezt az energiát, és elektromos áramot hoz létre. Ennek a sugárzó hőnek a felfogásával és elektromos árammá alakításával a készülék lényegében „napenergiát állít elő éjszaka” – mondták a kutatók minap az ausztrál ABC News csatornának. Az eszköz elkészítéséhez felhasznált anyagok hasonlóak voltak az éjjellátó szemüvegekhez.

A dióda képes energiát generálni az infravörös sugárzásból
UNSW

Phoebe Pearce, az évek óta zajló projekt egyik kutatója szerint, ahogyan a napelem képes villamos energiát termelni a nagyon forró napból kibocsátott napfény elnyelésével, a termosugárzó dióda infravörös fényt bocsát ki egy hidegebb környezetbe, és mind a két esetben a hőmérséklet-különbség az, ami lehetővé teszi az áramtermelést.

Arra persze nem érdemes számítani, hogy az éjszakai „napelem” is éppen olyan hatékony lesz, mint a nappali. A technológia – épp a fizika törvényei miatt – a napenergia teljesítmények csak egy részét, a századát, vagy legjobb esetben a tizedét fogja tudni begyűjteni. Ezzel együtt mégis csak képes adni éjszakai is áramot, és esetleg ebből táplálkozhatna éjjel a wifi.

A mostani fejlesztés bár ígéretes, egyelőre még csak egy kísérleti eszköz, nagyméretű, és százezerszer kevesebb áramot tud termelni, mint egy napelem, de ez „az elektromos energia egyértelmű demonstrációja” – mondta Ekins-Daukes professzor, a kutatócsoport vezetője. Ugyanezen elvből kiindulva, javasolják a testhő felhasználását is az akkumulátorok helyett, például egy okosóra esetében.

Nagyobb léptékben a csapat aktívan dolgozik a technológia űrhajókban való felhasználásra való adaptálásán. Az alacsony Föld körüli pályán lévő műholdak gyakran tapasztalnak napfogyatkozást, és sötét időszakokban akkumulátorokra támaszkodnak. A hősugárzó dióda potenciális megoldást kínálna, hiszen napfény hiányában is termel energiát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!