szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Viharos űridők jönnek: jelenlegi ciklusa legaktívabb időszakába lépett a Nap, és ez az állapot akár 2025-ig is eltarthat.

A napokban a NASA, az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) és a Solar Cycle Prediction Panel megerősítette: a naptevékenység a maximumában van, ami egy olyan időszak, ami a Földet is érinti.

A Nap aktivitása 11 éves ciklusokban mérhető, a megfigyelések kezdete óta pedig már a 25. ilyen ciklusnál tart. Jelenleg a Nap a ciklusa maximumánál jár, ami azt jelenti, hogy ebben az időszakban várható a legtöbb és legerősebb kitörés az égitest felől – legutóbb épp október elején volt egy jelentősebb.

Nincs áram, nincs navigáció – nagy bajokat okozhatnak a most megint erősödő napviharok

Hasonlít a földrengésre: tragikus következményei lehetnek, de nem tudni, hogy mikor. Addig pedig nem mindenki gondol a megelőzésre, védekezésre. A geomágneses viharokra a napfolttevékenység mostani újabb maximuma közben megint érdemes figyelni, bár eddig csak annyi történt, hogy amerikai gazdálkodóknak le kellett állniuk a vetéssel.

Mint a Gizmodo kiemeli: a kutatók szerint az elmúlt két évben az aktív fázisában jár, és ez a maximum-állapot még nagyjából egy éven át is kitarthat, mielőtt csillapodni kezdene az aktivitás. A Nap elmúlt hónapokban tanúsított viselkedésének tükrében már eddig is azt feltételezték a kutatók, hogy a csillagunk növekedett aktivitási fázisban van. Idén májusban például az elmúlt két évtized legnagyobb geomágneses vihara érte a Földet, miután a Nap rengeteg töltött részecskét lökött ki a bolygónk irányába.

Augusztusban egy újabb napkitörés történt, a világ számos pontján látványos sarki fényt előidézve, majd következett a már említett októberi esemény. A napkitörések általában a napfoltok környékéről indulnak meg – ezek tényleg kis foltok a Nap felszínén, és előre jelzik, hogy milyen koncentrációjú lehet a mágneses mező. A tudósok az ilyen napfoltokkal mérik a Nap aktivitását, és a napciklus haladását is.

Olyan műhold kerülhet az űrbe, ami 4-5 nappal előre jelzi az űridőjárást, no meg a sarki fényt

Az Airbus átszámítva mintegy 88,2 milliárd forintot kapott az Európai Űrügynökségtől a Vigil nevű műhold kifejlesztésére. A szatellit fő feladata az űridőjárás előrejelzése lesz.

„A napciklus maximuma ideje során megnő a napfoltok száma, ezáltal a naptevékenység mértéke is – magyarázza Jamie Favors, a NASA űridőjárás-programjának igazgatója. Egyúttal megjegyzi: az aktivitás növekedése izgalmas lehetőségeket kínál arra, hogy jobban megismerjük a csillagunkat, de valódi hatással lehet a Földre és az egész naprendszerre is.

Például gondokat okozhat a műholdak és ezáltal a GPS-alapú rendszerek működésében, de az elektromos hálózatokban is zavart válthat ki. A NASA arra is figyelmeztet, hogy a jelenlegi csúcs még sokáig tetőzhet, és nehéz megmondani pontosan, melyik hónap lehet majd a legintenzívebb a naptevékenység szempontjából.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!