szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kemény kritikát fogalmazott meg az OpenAI-jal kapcsolatban Suchir Balaji, aki korábban a ChatGPT-t és más mesterséges intelligenciákat fejlesztő vállalat alkalmazottja volt négy éven át.

A személyes blogján fejtette ki véleményét az OpenAI üzleti modelljével kapcsolatban a cég korábbi kutatója – írja a Gizmodo. Suchir Balaji szerint a ChatGPT-t fejlesztő vállalat nem tesz eleget az amerikai szerzői jogi törvényeknek sem.

A 25 éves Balaji még 2020-ban csatlakozott a céghez, és a GPT-4 nyelvi modellen dolgozott. Elmondása szerint eredetileg azért kezdett érdeklődni az MI-iparág iránt, mert úgy érezte, az MI-iparág olyan, eddig megoldhatatlan problémákhoz használják majd, mint a betegségek kezelése vagy az öregedés megállítása.

Végül négy év után, 2024 nyarán távozott a cégtől, és a The New York Times számára is beszélt az általa vélt problémákról. Egyrészt úgy látja, olyan dolgokra használják az MI-t, amelyekkel ő nem ért egyet – példaként hozza, hogy az MI-vállalatok tönkreteszik az egyének, vállalatok és internetes szolgáltatások kereskedelmi életképességét – úgy, hogy pont ezek adataiból lett betanítva a technológia.

Az emberiségre is veszélyesnek tartja a mesterséges intelligenciát a megalkotásában részt vevő újdonsült Nobel-díjas

Geoffrey Hinton még a Google-állását is felmondta, hogy szabadon beszélhessen az MI veszélyeiről. Nem áll távol tőle az az aggodalom, hogy az okos gépek elpusztíthatják az emberiséget.

Suchir Balaji szerint az OpenAI a szerzői jogi törvényt is sérti, és erre csak egy szabályozás jelenthetnek megoldást. A The New York Timesnak küldött állásfoglalásában a cég azzal reagált a kritikákra, hogy az MI-modelljeit nyilvánosan elérhető adatokkal fejlesztették, a „méltányos használat” és a hasonló elvek mentén – de megemlítik azt is, hogy a jogi precedenseket is. Összességében úgy vélik, ez „fair” a tartalomgyártókkal szemben, és szükséges az innováció szempontjából.

Érdekes adalék, hogy a The New York Times jelenleg is perben áll az OpenAI-jal; azért perelték be az MI-céget (és a vele partnerségben lévő Microsoftot), mert ellopták a cikkeiket a nyelvi modellek betanításához. Ráadásul ezzel nincs is egyedül a patinás lap: hírességek, művészek és még sokan mások is perbe fogták a céget, mert állítják, hogy a munkájukat jogszerűtlenül használták fel az OpenAI algoritmusai.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!