szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet játszik mindenki életében, legyen szó munkáról, szórakozásról vagy akár a mindennapi rutinokról. De valójában mennyire értjük a működését, és miért fontos, hogy tisztában legyünk a korlátaival is? Hol tart ma az MI és mi állhat a fejlődése útjába? Erről kérdeztük Papp Lászlót, az i-Tango tulajdonosát, a Gartner magyarországi és bulgáriai képviseletének vezetőjét.

Az MI lenyűgöző eszköz, ám egyelőre rengeteg fizikai akadály korlátozza a fejlődését – mondja Papp László. Sokan nem tudják például, hogy egyáltalán nem fenntartható technológiáról van szó: a mai mesterséges intelligenciák óriási energiaigénnyel járó számításokat végeznek.  „Hamar elérhetjük azt a pontot, amikor már nem lesz fenntartható tovább növelni a kapacitást” – hívja fel rá a figyelmet a szakértő. „Nem tudjuk pontosan, ez mikor következik be, de közel járunk hozzá. Ezért is van szükség új megoldásokra, például energiahatékonyabb algoritmusokra, hogy ne ütközzünk falakba a fejlődés során.”

Éppen a vesztébe rohan a világ, vagy valami egészen másról van itt szó?

Miközben a digitalizáció és a fenntarthatóság, állítják az iparág szereplői, kéz a kézben járnak, a valóságban, ha egyet lépünk a színfalak mögé, kiderül, hogy az újabb és újabb, egyre több számítási kapacitást igénylő technológiák bevezetésével egyre inkább terheljük a természetet. De mi történik, ha nemcsak a színfalak mögé lépünk, hanem egyet előre is?

A technológia fejlődése azonban nemcsak kihívásokat, hanem lehetőségeket is hordoz magában. A mesterséges intelligencia alapjaiban formálja át a munkaerőpiacot, ami sokakban félelmet kelt a szakmájuk jövőjével kapcsolatban. Papp szerint azonban ezek az aggályok inkább egy félreértésből fakadnak. „Az MI nem elveszi a munkát, hanem átalakítja a munkavégzést és új szerepköröket hoz létre. Gondoljunk csak az önkiszolgáló pénztárakra! Habár a megjelenésükkor csökkent az igény a pénztárosok munkája iránt, létrejöttek új feladatkörök is, például az önkiszolgáló pénztárgépek karbantartása és felügyelete. Az MI esetében is hasonló folyamatra lehet számítani: az adott szakma nem feltétlenül szűnik meg, inkább a munkakör alakul át.” A szakember szerint

ki nyitott az új technológiákra, és hajlandó tanulni, annak nincs mitől tartania.

Sokat vitatott kérdés az is, hogyan segítheti az MI a jogászok, a pszichológusok vagy épp a HR-esek munkáját. Képes egyáltalán az elfogulatlan döntéshozatalra. Papp hangsúlyozza, a válasz nem is olyan egyszerű, mint ahogy azt a legtöbb ember elsőre gondolná. A szakértő szerint a gond az, hogy sokan azt hiszik, az MI objektív, hiszen egy gép. Pedig a mesterséges intelligencia is csak azokat a szabályokat követi, amiket az emberi programozók tanítottak neki. „Ha például a múltbeli adatok azt mutatják, hogy egy szakmában főként férfiak dolgoztak, akkor az MI is hajlamos lesz ugyanezt a mintát követni. Ezért könnyen előfordulhat, hogyha például munkahelyi toborzásra használjuk, az MI több férfi jelöltet fog felajánlani, mert ezt szűrte le a múltbeli adatok alapján. Persze, megpróbálhatjuk »lenevelni« az ilyen típusú elfogultságról, de ez rengeteg munkát és odafigyelést igényel.”

A szakértő szerint egyébként sem árt az óvatosság, mielőtt bármilyen döntést az MI-re rábíznánk, vagy akár kikérnénk a véleményét.

„Az algoritmus nem a barátunk. Nem fog őszintén rámutatni a kellemetlen igazságokra, hiszen úgy tervezték, hogy folyamatos használatra ösztönözzön minket. Ezért is fontos, hogy az emberek megértsék a működését.”

Ennél is komolyabb kihívás a digitális rendszerek kiberbiztonsági sebezhetősége, a mesterséges intelligencia hatékony eszközzé válhat a kiberbűnözők kezében, adatokat lophat vagy rendszereket törhet fel.

Soha nem kerekedhet az ember fölé

A Gartner magyarországi és bulgáriai képviseletének vezetője szerint a mesterséges intelligencia a következő években egyre több területen válik majd a hétköznapi munkavégzés részévé. Az egészségügyben segíthet például a diagnosztikai folyamatokban, csökkentve az orvosok leterheltségét. Ezzel együtt – mondja – mindig is szükség lesz emberi kontrollra. „Bár a mesterséges intelligencia és a robotok hamarosan fognak önállóan műtéteket végrehajtani, de akkor is szükség lesz a sebszékre, hogy beavatkozzanak, ha a robot elakad, vagy hibásan kéz el működni.”

HVG Ai4 – a mesterséges intelligencia számokban mérhető eredményei az üzletben

Megjelent a HVG mesterséges intelligenciával foglalkozó kiadványának negyedik száma.

A szakértő úgy látja, az MI fejlődése az autóiparéval hozható párhuzamba: „Gondoljunk csak arra, mekkora fejlődésen mentek keresztül az autók, amíg elértük a mai biztonsági szintet! Ma már természetes, hogy légzsák vagy ABS van bennük, de ezek a fejlesztések nem egyik napról a másikra történtek. A mesterséges intelligencia most olyan szakaszban van, mint az autóipar a múlt század elején. Folyamatosan fejleszteni kell, hogy egyre megbízhatóbb legyen, és egyre jobban illeszkedjen az igényeinkhez.”

De mi a helyzet azzal a feltételezéssel, hogy az MI idővel túl nagy befolyásra tehet szert? Papp nem tart ilyesmitől. „Az MI soha nem lesz teljesen független, és soha nem kerekedhet az ember fölé. Csupán egy eszköz, amit mi irányítunk, és azt teszi, amit beprogramozunk neki. Ám ez nem jelenti azt, hogy ne kellene komolyan venni a veszélyeit. Meg kell tanulnunk kezelni, és meg kell értenünk, hol vannak a korlátai” – hangsúlyozza.

„Aki ma nem használ MI-t, az lemarad a versenyben. De aki csak erre épít, az sem jár jól: az igazi siker az emberi és a mesterséges intelligencia kombinációjában rejlik. Az MI nem a jövő, hanem a jelen, és nekünk most kell megtanulnunk, hogyan építsük be az életünkbe úgy, hogy a javunkat szolgálja. Ha ezt sikerül megértenünk, akkor nem fenyegetés, hanem hatalmas lehetőség lesz.”

MI workshopok és képzések

Amennyiben szeretné cégét felkészíteni a jövő munkavállalóira, és megismerné a mesterséges intelligencia lehetőségeit, workshopjaink és tréningjeink ideális megoldást nyújtanak. Ismerje meg, hogyan alkalmazhatja ezt az új technológiát a mindennapi munkafolyamatokban, és hogyan válhat a következő generáció a mesterségesintelligencia-szakértőjévé!

Találkozzunk november 13-án a BMC-ben a HVG AI training & workshopján.

Részletek és jegyvásárlás early bird-kedvezménnyel a rendezvény weboldalán.

HVG AI training & workshop
HVG
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!